Atari Günlerimizin Efsaneleşen Oyunları

1980’li yılların başlarında hayatımıza giren Atari’den bahsederek geçmişe bir yolculuk yapacağız bugün.

Şuan gelişen teknoloji ile beraber, artık kablosuz oyun konsollarına, internet üzerinden oyun arkadaşın ile konuşabilme hatta hareketlerimizi algılama yeteneğine sahip olan konsollara çok alışmış olsak da geriye dönüp baktığımızda o siyah büyük kutusu ve ‘joystick’ sistemi ile gönüllere fetheden Atari’yi asla unutamayız.

İşte o dönemlerde yaşayanları duygulandıracak Atari 2600;

Yazımızın asıl amacına doğru gelelim şimdi de.

Atari’nin bazı oyunları var ki yeni nesillerin bile o efsane oyunlara kulak aşinası olacak kadar ölümsüzlüğünü kazanarak günümüzde dâhi hala bilinen oyunlar. Bu oyunlar konuşulduğunda akla ilk gelen şeylerden birisi de nitekim joystick masrafları olacaktır. Neredeyse haftada bir kez kırılarak, o zamanlarda aile içi ekonomik çöküntü yaşattıran joystickler hala kullanıcıların aklından çıkabilmiş değil.

Efsane oyun konsolunun, en sevilen en bilinen, geceler gündüzler katarak oynanmış olan efsane oyunları da işte buradalar;

  • RİVER RAİD

Zamanında bütün aileyi ekran başına toplayarak çılgına döndürmüş olan oyunlardan biridir River Raid. Önüne çıkan o beyaz gemiler mi dersin, başa bela helikopterler mi dersin… 80’li yıllarda beceri denilince akla ilk gelen şeydi River Raid skoru. Adeta bir IQ testi gibi rağbet görürdü. Okullarda herkes kırdığı rekorları konuşuldu.

Oyun şuanda, mobil platform üzerinden oynanabiliyor. Geçmişe özlem çekenler Play Store’da oyunu Arcade oyunlar kategorisinde rahatlıkla bulabilirler.

 

  • BATTLE CİTY

Oyunu bu isimle bilen çok az kişi olduğundan dolayı, öncelikle halk arasındaki kullanımını söyleyelim. Bu oyun, neredeyse her evde oynanmış olan Tank 90 oyununun ta kendisi. Oyunda korumaya çalışılan kartaldan yaka silkenler de olmamış değildir tabi. Öyle ki hem çok basit hem de çok zor bir oyundu Tank 90. Ama iki kişi oynaması da ayrı zevkli olurdu. Ayrıca Battle City’de yine mobil platformlar üzerinden indirerek eski günlerinizi yad edebileceğiniz bir oyun.

  • DONKEY KONG

Hem sevildi hem başa bela oldu ama en çok da aşık etti diyebiliriz. Zamanın çocukları gorilin kaçırdığı prensese her zaman bir hayranlık duymuşlardır. Sonuçta günün büyük bir bölümünü onu goril elinden kurtarmaya çalışmak ile geçiriyorlardı. Donkey Kong, büyük bir çoğunluğun bir numaralı favori oyunu olarak tarihe adını altın harfler ile yazdıran bir Arcade oldu diyebiliriz.

(Her ne kadar en sonunda aman bu prensesin derdi de beni mi gerdi gibi tepkiler verecek kadar sinirlensek de ertesi gün yine oturduk oyunun başına)

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir