Pokemon Go Nasıl İndirilir ?

Çıkışı büyük bir heyecanla beklenen ve çıktığı andan itibaren 40 milyon kullanıcıyı bir anda etkisi altına alan Pokemon Go efsanesi dünya çapında devam ediyor.

Pokemon Go’nun tüm ayrıntılarını burada bulabilirsiniz.

Pokemon Go Nedir ?

Niantic şirketi tarafından geliştirilen ve The Pokemon Company tarafından da yayımlanan oyun, sanal artırılmış gerçeklik tabanlı bir oyundur.

iOS ve Android tabanlı olarak yayınlanan bu oyun şuanda Türkiye’de yayımlanmıyor olsa da internet üzerinden dosya indirip kuranlar oldukça fazla. Gerçek dünyada pokemon avcılığı yapabileceğiniz bu oyunda pokemonlar arası savaşlara da tanıklık edeceksiniz.

İleriki aylarda oyunla birlikte kullanılmak üzere Pokemon Go Plus isimli bir bilekliğin de satışa çıkarılacağı söyleniyor. Yani gerçekçilik bir tık daha artmış olacaktır.

Pokemon Go Nasıl Oynanıyor?

Oyunda ilk olarak karakterimizin cinsiyetini seçiyor ve daha sonra karakterimizi özelleştiriyoruz. Yani kişisel görünümünü seçiyoruz. Aslında bu pek de önemli olmayacak sizin için. Yani oyunda karakterinizin pek önemi olmayacak. Karakteri oluşumu bittikten sonra oyuna geçebiliriz. Oyunu oynamak için GPS ayarlarınızın açık olması gerektiğini unutmamalısınız. Karşımıza bir harita çıkacak. Anlık olarak karakteriniz de o haritada siz nereye giderseniz oraya gidiyor. Yani oyun tamamen size bağımlı.

Harita üzerinde bazen belirecek olan pokemonların üzerine tıklamalısınız. Tıkladıktan sonra önünüzde bir ekran belirecek ve arka kameranız açılacak. Pokemon da sizin tam önünüzde zıplıyor olacak. Kamerayı kapatıp sanal dünyada yakalamak isterseniz de ekranın üst kısmındaki tuşa basarak kamerayı kapatabilirsiniz. Elinizdeki pokeball’ı pokemonun kafasına denk gelecek şekilde atmaya çalışıyorsunuz. Böylece pokemonu yakalayabilirsiniz.

Haritada bazı belirli sabit yerler görecekseniz. Bunlar Gym ve Pokestop olarak ikiye ayrılıyor.

Pokestoplarda, yumurta ve pokeball kazanabilirsiniz. Her pokestop sabittir ve 15 dakikada bir yenilenmektedir. Pokeball toplayabilmek oyunda önemlidir çünkü oyunda ilerledikçe yakalanması daha zor pokemonlar karşınıza çıkıyor ve daha fazla pokeball harcamak zorunda kalıyorsunuz.

Gymler ise 4 farklı renkte çıkıyor karşımıza. Bunlar takımların rengi. Oyunda 4 farklı renkte takım bulunmakta. 5. Seviyeye gelen her oyuncu da kendine bir takım seçiyor. Ve kendi takımınıza ait olan gymlere giderek pokemonlarınızı güçlendirebilirsiniz. Farklı takımların gymlerinde ise pokemonlarınızla mücadele edebilirsiniz ve karşı takımın gym merkezini ele geçirmeye çalışabilirsiniz.

Oyunda aynı zamanda bir trade sistemi de mevcut. Yani başka bir kullanıcı ile pokemon değiş tokuşu yapabilirsiniz. Bu sayede pokedex albümündeki eksik pokemonları da tamamlayabilirsiniz.

Eğer aynı türden pokemonları yakalarsanız. 1 tanesini bırakıp (CP si en yüksek olanı bırakmaya özen göstermelisiniz) diğerlerini incelemesi için profesöre gönderebilirsiniz. Bunun karşılığında profesör size o pokemona ait şekerlerden verecektir. (Candy)

Candyler ve Stardustlar ile de pokemonlarınıza seviye atlatabilirsiniz.

Oyun Menüsü ve Ayrıntılar

Oyun menüsünü anlatmak gerekirse. Basit ve kullanışlı bir menü çıkıyor karşımıza.

Menüde Pokedex, Shop, Pokemon ve Items kategorileri bulunuyor.

POKEDEX: burada tüm pokemonlar mevcut. Tabi siz sadece kendi yakaladığınız pokemon türlerini görebiliyorsunuz. Koleksiyonunuzu tamamlamak için çok daha fazla gezmelisiniz.

SHOP: burada oyun içi satın alımlar yapabilirsiniz.

ITEMS: burada sahip olduğunuz eşyaları ve ne kadar kaldıklarını görebilirsiniz. Örneğin pokeball sayınıza buradan bakacaksınız.

POKEMON: burada da sahip olduğunuz tüm pokemonlarınızı görebilirsiniz. Onları geliştirebilir ya da fazla olan pokemonlarınızı da profesöre gönderebilirsiniz.

Oyun ile ilgili Uyarılar

Oyun sanal gerçekliğe dayalı olduğundan son zamanlarda etrafınızda bir anda yolun ortasında duran birilerini görürseniz şaşırmayın ve bu duruma alışın. Çünkü muhtemelen o kişi ya bir pokemon bulmuştur ve yakalamaya çalışıyordur ya da bir pokestop bulmuş ve pokeball kazanmaya çalışıyordur.

Dış basından gelen haberlere ve Türkiye’de sosyal medyadaki paylaşımlara göre oyun daha şimdiden büyük bir yankı uyandırdı. Hatta kazalara ve tutuklanmalara bile neden olmuş durumda. Umarız ki oyunun yasaklanmasına neden olunmaz.

Oyunun olumsuz yönüne gelecek olursak da ne yazık ki tam bir şarj düşmanı. Oyun hem GPS hem interneti yoğun biçimde kullandığından dolayı 10 dakika açık kalsanız dahi şarj çubuğunuz su gibi eriyip gidecektir. Bu oyun, en çok powerbank üreticilerinin işine geldi de diyebiliriz. Çünkü ek bir şarj cihazı olmadan oyunu dışarıda oynamak imkansız hale geliyor.

Tabi oyunun mobil verinizi de tükettiğini düşünürsek, artık 2 GB internet paketleri kimseye yetmeyecek gibi duruyor.

Oyunla İlgili Tavsiyelerimiz;

-Oyunu dışarıda oynuyorsanız kendinizi fazla kaptırmamaya çalışın.

-Bir powerbank edinin.

-Ek internet paketlerini araştırmaya şimdiden başlayın.

-Pokeballlarınızı boş yere harcamayın. Oyun yaygınlaştıkça Pokestoplarda da pokeball bulamayabilirsiniz.

Kaynak : http://blog.oyunskor.com/pokemon-go-nasil-indirilir-nasil-oynanir.html

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir