UNCHARTED 4: A THIEF’S END

  1. UNCHARTED 4: A THIEF’S END İNCELEMESİ

Bugün PS4 için çıkan ve büyük bir yankı uyandıran Uncharted 4 oyununun ayrıntılarını taşıyacağız buraya. Oyun uzun süredir ısrarla bekleniyordu ve çıkmadan önce yayınlanan trailerları ile zaten kendisine bir kitle yaratmıştı. Bir Hırsızın Sonu olarak çıkan oyunda macera ve gizem doruklarda yaşanıyor. İşte oyunun ayrıntıları;

uncharted-4

Daha önce Uncharted oyunlarındna oynamayanlar için söylememiz gereken birkaç şey var özellikle. Uncharted serisinde oyunun suları asla durulmuyor. Oyuna ilk başladığınız andan itibaren hikaye sizi etkisi altına alıyor ve kitlenmenizi sağlıyor. Oyundaki her karakterin ve olayın oyun kurgusu içerisinde bir yeri var. Yani anlamsız ayrıntıları yok oyunun. Bu açıdan bakıldığında da zaten oyuncuyu hiçbir zaman sıkmayan bir yapısı var.

Oyunun genel künyesini de unutmadan söyleyelim. Oyunun;

Çıkış Tarihi: 10 Mayıs 2016

Yayımcı: Sony Computer Entertainment

Tür: Üçüncü Şahıs Nişancı, Aksiyon-Macera

Geliştirici: Naughty Dog

Oyunun zaten yayımcı ve geliştirici şirketlerine bakıldığında da ne kadar kaliteli bir oyun olduğunu tahmin edebilirsiniz.

Oyunun hikayesine giriş yapalım yavaştan.

Bir önceki oyunun devamı niteliğinde olan oyunun konusunu anlatmak için önceki oyunda en son hikayeyi nerede bıraktığımıza bakmamız gerekiyor. Nathan Drake, en son arkadaşlarının da yardımı ile İrem Şehri’ni bulmuştu. Bu güzel antik kent ile birlikte kumların altına gömülmektense son anda kurtulmuştu. BU olaylardan sonra yanındaki tüm arkadaşlarından uzaklaşması gerekti ve artık sakin bir yaşam sürmeye başladı tabi bu yaşamın içinde de Elena vardı. Artık hazine avcılığı yapmayan ve Elena ile yoluna devam eden, geçmişi silmeye çalışan Nathan bu oyunda yine başına geleceklerden kaçamıyor. Oyun Nathan’ın 15 yıldır öül olduğunu sandığı abisinin bir gün kapısını çalması ile yine karma karışık bir maceraya dönüşüyor.

Oyun mekaniklerinden bahsedeceksek, oyunda 4 farklı oyun modu ve 8 farklı harita bulunuyor. Yapacağınız beş derece belirleme maçının ardından sistemde yerinizi alıyorsunuz. Tabi maçlardaki başarılarınıza göre. 4 Oyun modunun içerisinde Takım Ölüm Maçı, Bayrak Kapma, Bölge Ele Geçirme ve yeni eklenen Dereceli Takım Ölüm Maçı yer alıyor.

Çoklu oyuncu kısmındaki en önemli değişiklik ise Mistik Yetenekler ve Yancılar olarak çıkıyor karşımıza. Oyuncular hızlı bir şekilde hareket edebiliyor, ışınlanabiliyor ve düşmanları takip ederek onlara devamlı hasar verebiliyorlar.  Bu yenilikler oyunu daha oynanabilir kılmış ve macerayı daha iyi hissettiriyor.

Oyun uzun bir bekleyişin ardından hayatımıza girdi, bu bekleyiş içerisinde en merak edilenlerden biri de bir konsol oyunu olduğundan dolayı grafiklere verilecek olan önemdi. Ama oyun için açıkça söyleyebiliriz ki PS4 için çıkan en iyi grafiklere sahip olan oyunlardan biri. Özellikle de haritalar büyüyünce konsol oyunu olmasına rağmen çok daha detay verici oluyor.

Oyunun sürpriz kısmı ise, özellikle bizleri sevindiren kısmı oluyor. Oyun tamamen Türkçe bir şekilde çıkıyor karşımıza. Üstelik seslendirmeler de oldukça başarılı.

Artık gelelim oyunun kısaca artılarını ve eksilerini belirtmeye.

Artıları;

Karakterleri detaylı şekilde işleyen hikaye anlatımı var.

Aksiyon ve macera hiçbir zaman bitmiyor.

Mekanlar oldukça güzel tasarlanmış.

Yeni eklenen kanca-halat mekaniği oyuna heyecan katmış.

Finali seriye anlam katmış.

Eksileri;

Bölüm tasarımları sona yaklaştıkça biraz sıradanlaşıyor.

Bazı aksiyon sahnelerinde önceden yaşanmışlık hissi veriyor.

Çatışma mekanikleri yeterince yenilenmemiş.

Uncharted 4: A Thief’s End

 

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir