OxenFree Oyun İncelemesi

OXENFREE İNCELEMESİ

14 Ocak 2016’da Steam üzerinden satışa sunulan bağımsız macera oyunu olan Oxenfree’yi inceleyeceğiz bugün. Oyun çıktığından beri hem uygun olan fiyatı hem de farklı teması ile oyunculardan çok olumlu yorumlar alarak bağımsız oyunlar arasında en iyilerden biri olduğunu kanıtlamıştır.oxen

İşte farklı teması ile karşımıza çıkan Oxenfree oyununun oynanış,grafik,fiyat gibi tüm detayları;

Oyunun ilk olarak konusundan bahsetmek istiyorum. Oyun bir hayalet hikayesini anlatmaktadır. Detaylı olarak anlatmak gerekirse;

Oyunda 5 arkadaş, eğlenmek amaçlı vapur ile bir adaya gidiyorlar. Oyun içinde karakterler arası konuşmalar, birbirlerine yaptıkları şakalar da sizi bu macera oyunu içerisindeki sıcaklığı hissettirecektir. Son zamanlarda çıkan oyunların çoğunda oyuncular karakterler ile aralarında bir bağlantı bulamıyorlar ve bu özellikle de oyunun gerçekçiliğini hissettirememektedir. Fakat Oxenfree’de ki karakterler gerçekten yakınlık kurabileceğiniz şekilde tasarlanmış.

Oyunda kontrol ettiğiniz karakter Alex adlı bir kız. Alex’in diğer karakterler ile olan iletişimi de oyunu oldukça kuvvetli bir şekilde yansımış. Oyun içerisinde seçeceğiniz diyaloglar ile karakterler ile olan ilişkinizi de tamamen siz yönlendiriyorsunuz ki bu aşamada 3 farklı yol çıkıyor karşınıza, dilerseniz iyi iletişim kurarak oyun boyunca iyi anlaşabilir, dilerseniz de sorunlar yaşayabilirsiniz. Bir diğer seçenek de ise diyalogları tamamen kapatarak oyun boyunca nötr kalabilirsiniz.

Tüm bu seçenekler düşünüldüğünde de hayliyle oyun sizi asla sıkmıyor.

Oyun karşımıza bir gençlik filmi gibi çıkıyor ilk olarak. Adaya giden karakterimiz Alex ve arkadaşları, adadan her istenildiğinde dönülemeyeceğini ve vapur saatlerinin çok az olduğunu öğreniyorlar. Ateş yakıp eğlenen arkadaşlar, Ren’in Alexi ve Alex’in kardeşini paranormal olayların geçtiği bir mağaraya götürmesi ile maceraya atılmaya başlıyorlar. Tam mağarada iken Alex’in cebindeki radyodan değişik sesler gelmeye başlar. Alex radyoyu düzenlemeye çalışırken ise mağarada başka bir dünyaya açılan bir kapı oluşur. Bundan sonra da hayaletler ile iletişim kurmaya başlarlar.

Konusu hakkında daha detaylı bilgi vermek oyun hakkında detaylı spoiler olacağından burada kesiyoruz.

Oyunda hem hayaletler ile ilgili hikayenin gizemini aydınlatmaya çalışıyorsunuz hem de Alex dahil tüm karakterlerin hayatlarında bulunan duygusal ve psikolojik çöküntülerle ilgileniyorsunuz.

Oxenfree’de görsel tasarım minimalist bir sanat tasarımı gibi çıkıyor karşımıza. Oyunun en çekici yanlarından biri de bu aslında. Oyun aynı zamanda genel olarak soğuk renklere sahip. Yani her canlı rengin üzerinde bile küllenmesini sağlayacak bir renk tonu fırlatılmış gibi görünüyor ki bu bazı oyunlarda insanın canını sıkarken bu tarz gizemli bir hayalet oyununda oyun ile tamamen bir bütünleşim sağlamış gibi durmaktadır. Ki zaten oyun içerisinde bazen renkleri gayet canlı olarak betimlenmiş ögeler ile karşılaşacaksınız, bunlar hemen dikkatinizi çekecek ve hepsi sizin için önemli ögeler olacaktır.

Oyunun derin bir şekilde ilerleyen ve dallara ayrılarak oyuncuyu bir sarmalın içine alan hikayesi, minimalist şekilde tasarlanan oyun görselleri ve komik diyalogları ile Oxenfree sevilmeyecek gibi değil.

Şimdi artık oyunun artılarını ve eksilerini karşılaştırabiliriz.

Artıları

 

  • Görsel olarak oyuncuya oldukça zevk verebilmektedir.
  • Akıllıca hazırlanmış diyalogları ile oynarken sıkmıyor.
  • Derin ve sarmal yapılı bir hikayeye sahip olması oyuncuyu içine çekiyor.

Eksileri

 

  • Oyunun oynanış süresi ne yazık ki pek de tatmin edici değil. (Yaklaşık olarak 4 saat)

Oyunu beğeneceğinizden eminiz. Oyunu indirmek isterseniz Steam üzerinden indirebilirsiniz. İşte oyunun Steam fiyatları ve ek paketleri;

 

  • OXENFREE : 31.00 TL
  • OXENFREE + SOUNDTRACK : 39.00 TL
  • OXENFREE-OST (İNDİRİLEBİLİR İÇERİK) : 18.00 TL

OxenFree İndir

 

 

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir