XCOM 2 Oyun İncelemesi

2016’nın en çok beklenen oyunlarından biri olan XCOM 2’yi her yönüyle ele aldık işte incelememiz;

Öncelikle oyunu hiç bilmeyenler için şunu belirtmemiz gerekmektedir, oyun XCOM 2 olarak çıkmış olsa da aslında oyun serisi çok eski yıllara dayanmaktadır. Tabi serinin adı daha sonradan XCOM olarak değiştirildiğinden bu oyun da XCOM 2 olarak çıkıyor karşımıza.

site_launch

Oyunun genel hikayesine bakılacak olursa, tabi ki de klasik savaş oyunu çıkmıyor karşımıza. Bu oyundaki düşmanlarımız şövalyeler, askerler ya da devletler değil, uzaylıların ta kendisi!

Serinin 2012 yılında çıkan ve büyük bir başarı getiren oyunu Enemy Unknown’da olduğu gibi bu oyunda da karanlık bir tema mevcut tabii hikayenim karanlığı giderek artmakta.

Oyunda 20 yıl süren çatışmaların ardından işgalciler ‘barış’ stratejisi altında dünyanın en uç noktalarına kadar hayatımıza sızmışlardır. Halk ise bu stratejiden haberi olmadan, barış içinde olduğunu düşünmektedir. Bu aşamada her şey barış içinde mi değil mi diye tereddüt edilirken, XCOM ekibi işin içine giriyor. XCOM ekibi, hayatlarını bu stratejinin ve onlarca yalanın ortaya çıkmasına ve uzaylı vahşetinden kurtulmaya adıyorlar.

Yani oyun XCOM ekibinde de olduğu gibi taktiksel ve stratejik bir oyun olarak çıkıyor karşımıza.

Yani oyun sadece saldırı tabanlı bir oyun değiş. XCOM ekibinin içinde bulunduğu gemide, bilim adamları yardımı ile de uzaylıların dillerini ve sırlarını çözmeye çalışıyoruz. Böylece onların sistemlerine göre farklı taktikler geliştirerek, saldırılarımızı ve savunmalarımızı bu geliştirdiğimiz taktiklere uygun olarak yapmaya çalışıyoruz.

Gemide ki XCOM ekipleri savaşma ve savunma görevlerini yerine getirirken, bilim adamları araştırma ve bilgi toplama, mühendisler ise yeni zırhlar, silahlar ve sağlık paketleri yapmaya çalışıyorlar.  

Oyun hakkında şunu belirtmek isteriz ki oyunda tek düşmanınız uzaylılar değil, haritada belirlenen noktalardaki görevlere giderek uzaylıları öldürmek hariç, onlara destek veren işgalcilerin de icabına bakmanız gerekmektedir.

En kolay seviyede dahi düşmanlarınız canınıza okumak için ellerinden geleni yapıyorlar. Bu sebepten atacağınız her bir adımı tek tek hesap etmeniz gerekecek. Bu da tabi ki iyi bir taktik ve strateji olmasının gerekliliğini gösteriyor.

Oyunun en güzel ama bir yandan en çıldırtıcı yanı ise;

Beş farklı asker sınıfı, her biri için özel yaratılmış çatışma yetenekleri, bunlara bağlı olarak sürekli değişen taktikler mevcut. Yani, eğer tüm askerlerinizi kaybettiyseniz, eldeki mühimmat yettiğince yeni gönüllüleri ekibe dahil etmeniz gerekecektir. Bu da eğittiğiniz ve savaş meydanında ölen dostlarınızın tüm yeteneklerini, silahlarını, kısacası her şeylerini kaybettiği anlamına geliyor. Yani ölen askerler sonrasında XCOM kuvvetlerinin eğitimlerinden itibaren taa en baştan başlamanız gerekecek.

Oyun bu kurallar çerçevesinde oldukça zor bir oyun. Oyuncuyu hem kendine bağlayan hem de çıldırtan bir yapısı var diyebiliriz.

Oyunun en olumlu yönleri ise;

  • İlk oyundan sonra üstüne epey bir şey katılmış gözüküyor. Yapım şirketi aynı oyunu isim değiştirip önümüze koymamış yani.
  • Oyun içerisinde uzaylı türleri çok çeşitli.
  • Kişiselleştirme seçenekleri ise oldukça geliştirilmiş.

Oyun harika bir oyun ve çok fazla seveni var tabi ki fakat oyunun fiyatı ne yazık ki moralleri bozuyor.

İşte Steam platformu üzerinden oyun için belirlenen fiyatlar;

-XCOM 2 : 219.00 TL

-XCOM 2 DİGİTAL DELUXE: 259.00 TL

-İndirilebilir İçerikler Toplamı: 104.00 TL

XCOM 2 iNDİR 

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir