Street Fighter 5

street-fighter-5-launch-rosterHiç kuşkusuz ki Street Fighter, dünya çapında en çok ünlenmiş ve en büyük hayran kitlesine sahip olan dövüş oyunlarının başını çekmektedir. Capcom tarafından yayımlanan ve dağıtılan Street Fighter serisinin 5. Oyunu da 2016’da hayranlarına sunuldu. Şimdi geçmişten günümüze neler değişmiş, yeni çıkan oyunda bizi neler bekliyor hepsini inceleyeceğiz.

Capcom, Street Fighter 4’ten sonra yeni bir oyun yerine 4’ün birkaç farklı versiyonunu çıkardı. Tüm oyunlar çok sevilse de hayran kitlesi artık yeni bir oyun isteminde bulunduktan sonra da şirket Street Fighter 5 için çalışmalara başladı. Böylece Capcom, 2014 yılında Street Fighter 5’i resmi olarak duyurdu.

Oyuna gelen en büyük yeniliklerden biri de hiç kuşkusuz çapraz platformlarla karşılıklı oynama özelliği oldu. Yani oyunu PC’den ve Playstation’dan oynayanlar karşılıklı oynayabiliyorlar. Bunun diğer oyunlara da entegre edilmesini ısrarla istiyoruz.

Oyun çıktığından bu yana yapılan incelemelerde, genel olarak hikayesi yetersiz ve zayıf bulundu. Hayran kitlesi en çok bundan şikayet etti. Çünkü hikaye, tam bağlantılar kurulmadan tasarlanmış. Yani birbirleriyle bağlantıları yok. Oyun içerisinde toplam 16 karakter çıkıyor karşımıza ve her birinin yaklaşık 2-3 dövüşü bulunuyor. Bu da tabi ki hikayenin zayıflığına tuz biber oluyor diyebiliriz.

Genel olarak oynanışta karakter dengelemeleri, yeni bir aksiyon barı ve değiştirilmiş kombolar dışında çok da fazla yenilik bulunmuyor. Karakterlere baktığımızda ise belirtmiş olduğum gibi 16 tane dövüşçü oyunculara sunulmuş durumda. Bunları; Birdie, Cammy White, Charlie Nash, Chun-Li, Dhalsim, F.A.N.G., Karin Kanzuki, Ken Masters, Laura Matsuda, M. Bison, Necalli, R. Mika, Rashid, Ryu, Vega ve Zangief olarak sıralandırabiliriz. İsimlerden de fark edebileceğiniz üzere en son yıllar önce görmüş olduğumuz veya tamamen yeni dövüşçüler de Street Fighter V ile birlikte oyuncuların karşısına çıkmış durumda. Fakat gelelim ki en önemli meseleye, oyunda yıllardır alışılan ve artık ezberlenen, oyunun en önemli ve ünlü karakterleri haline gelenler, oyundan çıkartılmış. Bu da oyunun tepki çekmesine neden oldu.

Kısaca oyunun görsellerinden de bahsetmek gerekirse;

Oyunun görselleri ve grafikleri oyuncuyu tatmin ediyor. Grafik motoru olarak ise Unreal Engine 4 kullanılmış. Özellikle çevre tasarımları ve karakterlerin tasarımları gerçekçiliğini ön plana çıkararak, keyifli bir oyun deneyimi sunmaktadır.

Oyunun müzikleri de, olumlu bir algı yaratmış gözüküyor. Genel anlamda müzikler beğenilmiş. Tıpkı diğer Street Fighter’lar da olduğu gibi. Tabi özellikle birkaç karakterin kendilerine ait müzikleri çok daha fazla ilgi görüyor. Örneğin: Rashid ve Ken.

Oyun içerisinde ise çeşitli modlarda oynamanız mümkün. Çevrimiçi modlarda ısınma maçları yapabilir ya da dereceli maçlarda kendinizi gösterebilirsiniz. Tabi oyuncular en çok çevrimiçi oyunları tercih ediyorlar, böylece oyun rutine ve sıkıcılığa bağlanmadan daha uzun bir oynanış süresi sunabilmektedir.

Oyun içerisinde karakterinize çeşitli itemler kazandırmanız da mümkün. Bazı karakterler ve itemler ise oyun içerisinde kilitli bulunuyor ve bunları açmak için ekstra paket almanız gerekiyor. Season Pass olarak oyunu indirenler ise bunlara otomatik olarak sahip oluyorlar.

Street Fighter 5 İndir

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir