Quantum Break

Geliştiricisi Remedy ve dağıtıcısı Microsoft olan aksiyon oyunu Quantum Break, 5 Nisan 2016’da hayatımıza girdi. Oyun çıktığı günden beri nasıl tepkiler görmüş ve oyun içerisinde neler var detaylı bir inceleme yapacağız.

2771302-quantum-break_2015_08-04-15_011

Oyun bize farklı bir deneyim sunuyor. Öncelikle bunu açıklamamız gerekir. Oyun dizi ile beraber yayınlanıyor ve oyunda verilen kararlar, yapılanlar dizinin gidişatını da yönlendiriyor. Bu açıdan oyuncuyu içine oldukça alan bir oyun diyebiliriz.

Ama malum biz bir oyun sitesiyiz, bu yüzden dizi kısmını direk atlayarak oyunun incelemesine geçiyoruz.

Hikaye

İlk olarak oyunun hikayesinden başlayalım, çünkü oldukça ilgi çekici gözüküyor.

Oyun Jack Joyce adındaki adamın yanlış bir zaman yolculuğu sırasında bir şirketle (Monarch)  ters düşmesini konu ediniyor. Üstelik bu şirketin patronu da Game of Thrones’tan tanıdığımız Lord Baelish’i canlandıran Aiden Gillen oluyor. Tabi oyun içerisinde üstün grafiklerle dizayn edilmiş olan tanıdık yüzleri de görünce oynama hevesiniz tavana çıkıyor. Deneyde gerçekleşen kaza Jack’e zamanın üstünde güçler kazandırıyor ve Monarch’ın silahlı ordusuna karşı koymak için bu güçlerin her birine ihtiyacınız olacak.

Jack ilk olarak anlık bir şekilde ve belirli bir alan içerisinde zamanı durdurabiliyor. Böylece düşmanlarınıza karşı üstün duruma gelebiliyorsunuz.

Kısacası oyunda hem doğaüstü öğeler var hem de maceranın tam ortasında.

Oynanış

Oyunda ilerledikçe Jack’in güçleri çeşitleniyor ve artıyor. Böylece Jack hem daha fazla sorumluluk almış oluyor hem de düşmanlarına daha büyük yıkımlar verebiliyor.

Oyun içerisindeki çatışmalarda yer alan siper sistemi oyuna çok güzel entegre edilmiş vaziyette. Bu da oyundan ve çatışmalardan çok daha fazla keyif almanızı sağlıyor. Çünkü bu siper sistemi çok doğal olarak çıkıyor karşımıza.

Yani oyun hem çok doğal hem de çok akıcı. Bu yüzden aldığı puanları tamamen hak ediyor diyebiliriz.

Oyunlardaki konu klasik savaş ya da mitolojik savaş haricinde, bu tarz bilim kurgu ile süslenmiş olunca daha da ilgi çekiyor diyebiliriz. Çünkü artık oyun severler delice sadece savaşmak yerine, ya da mitolojik bir karakter yaratarak görevleri yapmak yerine, oyuna kafa yormak, hikayenin içinde kaybolmak istiyorlar. Bu oyunda da oyun severlerin bu isteklerine tamamen karşı verildiğini söyleyebiliriz.

Etrafta senaryoyu aydınlatacak ipuçları var ve bunları isterseniz keşfetmek için dolaşabiliyorsunuz. Ayrıca güçlerinizi seviye atlatacak chroma balonları da bu şekilde genelde bölümler arası gizli yerlerde bulunuyor. Remedy’nin sunduğu dünyayı keşfetmek de en az senaryo kadar etkileyici. Ancak oyun sizi belirli bir yerde kısıtlandırdığı için, senaryo gibi, bu alanda da çok fazla zaman geçiremiyorsunuz. Toplamda 5 bölümlük olan ve yirmişer dakikalık bölüm sonu dizi sekanslarıyla beraber, Quantum Break’in 10 saati bulan bir oynanışı bulunuyor. Aslında oyunun en büyük olumsuzluğu da bu diyebiliriz.
İnceleme Sonuçları

 

  • Oyun grafikler ve görseller açısından çok büyük bir bütçe ile yapılmış. (Zaten bu alana ne kadar önem verildiğini oyunu ilk açtığınız andan itibaren anlayacaksınız.)
  • ‘Zaman’ kavramı ve ‘Bilim-kurgu’ kültürü oyuna çok iyi şekilde entegre edilerek işlenilmiş.
  • Oyun içerisinde kullandığımız özel güçlerin tepkimeleri ne yazık ki oyunun hızına ayak uyduramıyor.
  • Böylesine yüksek bütçeli bir oyun için, 10 saatlik bir oynama oldukça kısa.
  • Dizi bölümlerinin izlenebilmesi için ekstra büyük bir alan istemesi oldukça itici görünüyor.
  • Oyundaki siper sistemi gerçekten de çok doğal ve akıcı. Böylece oyuncuya son sürat bir aksiyon yaşatılıyor.

 

Oyunun genel incelemeleri bu şekildedir.

Oyunun PC ve Xbox One sürümleri bulunmaktadır. Yalnız oyunu PC platformu üzerinden oynayabilmek için Windows 10 yüklü olması gerektiğini de söylememiz gerekiyor. Ki oyun sadece Windows 10’da bulunan, Mağaza programı üzerinden indirilebiliyor.

Oyunun Windows Mağaza fiyatı: 186.00 TL

Quantum Break İndir

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir