Kholat Oyunu İncelemesi

Korku-gerilim türünde karşımıza çıkan oyun, hayatımıza geçen yıl Haziran ayında girdi. Oyun Steam üzerinden oldukça olumlu eleştiriler aldı çıktığı günden beri. Üstelik Steam satış fiyatı da oldukça uygun.Fiyatlarını makalemizin en sonunda ayrıntılarıyla belirteceğiz önce oyun incelemesine geçiyoruz.

maxresdefault

Oyunun genel teması ‘hayatta kalma’ üzerinde yoğunlaştırılmış. Gerçek bir hikayesi olan ve filmi de yapılan Dyatlov Geçidi Vakası’nı konu ediniyor.

Oyunun genel konusu şu şekilde;

9 kayakçının Ural Dağları’nda 2 Şubat 1959 gecesinde gizemli ölümlerini konu alan Kholat, bizleri buz gibi dondurucu soğuğun tam da ortasına bırakıyor. Dyatlov Geçidi Vakası olarak anılan olay, Kholat Syakhl dağının gerçekleşerek, kayakçıların olay gecesi bilinmeyen bir nedenden dolayı çadırlarını yırtarak -30°C sıcaklıkta ve ağır kar yağışında yalın ayak çadırı terk etmesi ile bilinir. Bu durumun neden yaşandığını bilinmeyen araştırmacılar, hayatını kaybeden kayakçıların kemiklerinin kırıldığını fark ederken, yüzlerinde de turuncu lekeler olduğunu belirtir. Kholat dağında neler olduğunu bilmek, cevaplar bulmak adına çıktığımız bu yolculuk hiç de tahmin edemeyeceğimiz şeyleri bize sunar.

Yani gerçekte de nedenleri bulunamamış ve çözülememiş olan bu vakayı araştırmak için bölgeye gidiyoruz. Oyunun ilk başında Sean Bean bize bilgi veriyor. Tabi onun Kholat’ta ölüp ölmediğini de bilmiyoruz. Amacımız dağcıların gizemli ölümlerini ve Kholat’taki diğer gizemleri araştımak ve ortaya çıkarmak. Tabi -30 derece soğukta bunun ne kadar zor olacağını da tahmin edebiliyorsunuzdur.  

Oyunda muhteşem şekilde işlenmiş olan atmosfer ve ses efektleri de oyuna oldukça güzellik katmış. Öyle ki oyun, oynarken sizi gerçekten de geriyor. Korku filminin içinde gibi hissedeceksiniz.

Kholat’ta tam bir survival modunda oluyoruz. Çok az eşyamız var, ve bu eşyaları doğru kullanarak ilerlemek zorundayız. Oyunda kurt ulumaları, yaprak hışırtıları çok iyi yedirilmiş oyun içine ve bunlar bize bir tehlike yaklaştığı sinyalini veriyor hemen.

 

Oyun sizi tamamen yalnız bırakmış durumda. Aslında çoğu oyuncu, oyunların onları kısıtlamasından yakınır ama olay böyle bir oyun içerisinde olunca, insan gerçekten ne yapacağını şaşırıyor ve bir yönlendirme aramıyor değil.

Oyun içinde keşfettiğiniz yeni yerler, el haritanıza hemen işleniyor bu da daha araştırmanızı yaparken size epey bir fayda sağlıyor diyebiliriz.

Kholat’ın bizlere sunduğu hayatta kalma öğeleri, birçok korku oyunundaki mekaniklere benziyor. El fenerimizi söndürmemiz ve tabana kuvvet koşmamız ile tehlikelerden kurtulabiliyor, saklanarak da hayatta kalabiliyoruz. Kholat dağlarında herhangi bir sığınağın olmamasıyla birlikte, güvenebileceğimiz tek şey yön bulma duygumuz. 

Oyunun genel olumlu-olumsuz bulguları ise şu şekilde sıralanabilir;

-Oyun içerisindeki atmosfer gerçekten de harika kurgulanmış.

-Oyun yetersiz bir yapay zekaya sahip.

-Kurgu zamanla etkisini yitirebiliyor.

-Açık dünya oynanışı bulunması oyuna bağlılığa artırıyor.

-Oyuncuyu ciddi anlamda zorlayan içerikler ise, oyunun içindeymiş hissi uyandırıyor.

Gelelim oyunun Steam fiyatlarına;

-Kholat: 31.00 TL

-Kholat Original Soundtrack: 10.00 TL (extra pack)

Yani söylediğimiz gibi oyun hem çok uygun hem de oldukça zevk verici bir oyun. Kaçırılmaması gereken bir yapım olduğunu söyleyebiliriz.

Kholat Oyunu İndir

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir