Unravel Oyun İncelemesi

UNRAVEL İNCELEME

Farklı bir oyun konsepti sunan ve sevimli karakteri ile de içimizi ısıtan Unravel oyunu hakkında tüm detayları paylaşacağız.

İlk olarak herkesin gönlünde taht kuran oyun kahramanı Yarny’nin ortaya çıkışından bahsetmek istiyorum.

Unravel’ı hayata geçirerek bizlere sunan kişi Martin Sahlin’dir. Ailesiyle çıktığı bir tatil esnasında ansızın vuran ilham, kafasında tutamayacağı kadar çok fikri uyandırıyor ve Martin, kamp alanında elinde hiçbir araç yokken o fikre kapılıyor; sevdiklerimizle geçirdiğimiz anıları birbirine bağlayacak, onları tekrar yeşertecek bir şey.

Bu fikriyle beraber Martin, Yarny’i yaratmaya başlıyor. Ailesiyle İsveç’teki tatil yerlerini gezerken Yarny’i de yanına alıp, onu farklı doğa manzaralarına oturttuğu yüzlerce resim çekiyor. Böylece Yarny, İsveç’in en rahatlatıcı yerlerinde hayat bulan bir karakter haline geliyor. Martin, ailesiyle beraber çekildiği her fotoğrafa Yarny’i de katıyor ve daha sonra bu oyun ile ilgili yaratım sürecine geçiyor. ve böylece, bulunduğumuz zamandan yaklaşık 2 sene öncesinde, Unravel’ın ilk adımı filizlenmiş oluyor.

Böylece Yarny ve Unravel aramıza katılmış oluyor.

Şimdi gelelim artık oyundan bahsetmeye;

Oyunda özellikle müziklere önem gösterilmiş ve yerli unsurlar kullanılmaya çalışılmış. Yani oyunun jeneriğinde İsveç Folk Müziği kullanılmaktadır. Bu müzik ve oyunun görselleri, insanın içine sevgi tohumları ve rahatlık serpiyor diyebiliriz.

Oyunda Yarny ile, anılar toplamak için, bir yola çıkıyorsunuz ve yollarda yaşadığımız maceralar da oyunun konusu olmuş oluyor. Oyunda bazen kumsalda, bazen ormanda ilerliyor ve aradıklarımızı bulmak için bulmacalar çözüyoruz. Oyunda geçen yerler oldukça iyi işlenmiş olduğundan, İsveç’in bazı bölgelerinden ilham alarak tasarlandığını söylemek çok da zor değil. Bu konuda oyunun tasarımcılarını da kutlamak düşüyor bize. Birbirinden farklı temalarda geçen bölümlerin hepsinin ardında farklı anılar, farklı hikayeler yatıyor. Unravel’ı başarılı kılan en önemli şeylerden biri de bu bölümlerin ardındaki havayı soluyabilmeniz. Unravel’ın her bölümünde o ayrı havayı alacak ve üstünde gezdiğiniz her nesnenin başından neler geçmiş olabileceğini hayal edebileceksiniz. Bölümlerdeki bulmacalar farklı şekilde tasarlanmış da olsa hepsi genel olarak fizik tabanlı olarak yaratılmış. Yarny ne yazık ki kısıtlı şeyler yapabilmektedir, bu yüzden bazı durumlarda dışarıdan yardım almanız gerekiyor. Bazen Yarny, ağaçlardan ağaçlara atlayacak ya da bir yerlere tırmanması gerekecek, ama bunu yaparken de mesafeleri hızlıca hesaplamanız gerekiyor çünkü Yarny’nin checkpoint denilen yün yumaklarına ulaşana kadar gidebileceği mesafeler de kısıtlı. Bu yüzden oyunda dikkatli olmalısınız.

Oyun genel olarak bir bulmaca oyunu gibi gözükse de dışarıdan aslında grafikleri oldukça iyi tasarlanmış bir platform oyunu tadı vermektedir. Oynarken keyif almamanız da imkansız.

Kusursuz bir atmosfer tasarımı içerisinde gerçekleşen bu oyundaki olumsuz tek yön ise sadece, bulmacaların bazen çok fazla zorlayıcı olmasıdır.

Oyunun yayımcısı hepimizden yakından tanıdığı Electronic Arts ( EA ) şirketidir. Ayrıca oyun, Playstation 4, Windows ve Xbox One platformları üzerinden oynanabilmektedir.

Unravel İndir

 

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir