SONY’nin Bombası: PLAYSTATİON 4.5 NEO

Sony, yeni oyun konsolu Playstation 4.5 Neo’yu tanıttı. Bakalım yeni çıkacak Playstation’ın özellikleri neler?

Oyun konsollarının grafik ve diğer özellikler bakımından bilgisayar oyunlarından geride kalmasının ardından, oyun konsolu şirketleri ataklar geliştirmeye başladı. Playstation konsolunun üreticisi olan Sony de, yeni nesil oyun konsolunu tanıttı. Çok daha güçlü işlemci ve grafik özellikleri olan bu konsolun tüm özelliklerini inceleyeceğiz.

420453cf-ba95-45b5-8044-39bb9ee8a071

Daha Güçlü Bir Oyun Deneyimi

Şuana kadar ki duyulan beklentilere göre, Playstation 4.5 Neo’nun; 8 çekirdekli ve 2.1 GHz hızında olacak Jaguar işlemci kullanılacağı düşünülüyor. Playstation 4’ten daha hızlı olacak işlemcisi ile oyunlara daha akıcı ve sürükleyici bir nitelik kazandıracak.

Oyun denince akla ilk gelen ve merak edilen özellik ise tabi ki grafik özellikleri oluyor. Yeni gelecek konsolda, Playstation 4’e göre geliştirilmiş AMD GCN yer alması bekleniyor. Ve bu GPU 911 MHz hızında olacak.

RAM özelliklerine gelecek olursak da; Playstation 4’te kullanıldığı gibi 8GB GDDR5 RAM kullanılacak fakat yazma hızı, 17 GB/s ‘den 218 GB/s ‘ e çıkartılacak.

Playstation 4.5 Neo’nun en bomba özelliği ise 4K oyun deneyimi sunması olacak.

e025bdea-744e-419f-9b8b-a715c00e5ec2

Eski Oyunlara Devam

Tahminlere göre, Neo’ya özel oyun çıkartılması olmayacak. Yani Playstation Store üzerinden indirilen oyunlar yine hem Playstation 4 kullananlar için hem de Playstation 4.5 Neo kullananlar için uygun olacak. Ve yine Playstation 4 ve Neo kullanıcıları karşılıklı olarak Playstation Network üzerinden oyun oynayabilecekler.

Tabi Ekim ayından itibaren oyunlar Neo için de uyumlu hale getirilmiş olacak. Yayıncıların çoğu ise oyunlara getirecekleri yamalar ile Neo modunu oyunlar içinde etkin hale getirecekler.

Yeni çıkacak Neo için ise oyunların en az 1080p çözünürlükte olması zorunlu kılınıyor. Sony, kalite ve daha keyifli oyun deneyimi açısından, 1080p altını kabul etmiyor. 4K özellikli olarak duyurulan yeni konsolun, üst düzey grafikteki oyunları 4K ile oynatabilmesi mümkün gözükmüyor. Bu yüzden bu tarz oyunlarda “doğal 1080p görüntü desteği” olarak çıkışları olacak gibi gözüküyor.

Playstation 4.5 Neo’nun fiyatının Playstation 4’ten çok da uzaklaşmayacağı düşünülüyor.

Fakat şunu da unutmamak gerekiyor, 4K oyun konsolu almış olsanız bile, oyunları gerçek 4K tadında hissetmek için, televizyonunuzun da 4K uyumlu olması gerekiyor.

Yine tahminlere ve duyumlara göre 4K olarak çıkacak ilk oyunlar;

God of War 4 ve Deep Down olacak gibi duruyor.

 

 

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir