Rise Of The Tomb Raider

RİSE OF THE TOMB RAİDER

Yıllarımızın oyun karakteri olan Tomb Raider’ın son oyunu Rise of the Tomb Raider, ilk olarak 2015 yılında Xbox platformu için çıktı karşımıza. O günden beri oyunun adı dillerden düşmedi. 2013 yılında çıkan Tomb Raider oyununun devamı niteliğinde olan bu oyun da oynanış bakımından benzerlikleri gözümüzden kaçmıyor.

Bir önceki oyunda hayatta kalmak için çeşitli mücadelelere giren, serinin güzel oyun kahramanı Lara Croft, bu oyunda ise ölümsüzlüğün sırrını bulmak için düşüyor maceraların ortasına. Lara Croft, “Ölümsüz Koschei” ve “Kayıp Kitezh Şehri” isimli iki Slav peri masalında geçen ölümsüzlüğün sırrını aramaktadır.

Oyun, sırlarla dolu bir dünyada maceradan maceraya atılarak çeşitli ölümcül tuzaklar ve devasa antik yerleri keşfetmenin yanı sıra heyecan verici bulmacaları ve antik yazıların şifrelerini çözmemiz için bizleri bekliyor.

Lara’nın babası eskiden çok ünlü bir arkeolog olmasına rağmen, saplantı haline getirdiği bir keşif yüzünden önce saygınlığından daha sonra da canından olmuştur. Lara ise eve dönüşünden sonra babasının önceden yaptığı araştırmaları ile ilgilenmeye başlar. Yaptığı araştırmalar ve öğredikleri karşısında, kahramanımız hem babasının neyin uğruna öldüğünü öğrenmek hem de tüm sırları çözmek için, Suriye’ye doğru yola çıkıyor. Burada da pek çok ipucuna ulaşır ve ulaştığı ipuçları karşısında yeni bir maceraya atılmak üzere Sibirya’ya doğru gitmek zorunda kalır. Fakat hesaba katmadığı bir şey vardır. Lara ile aynı sırlara ulaşmak için yola çıkan düşmanlar, Lara’nın ilerleyişinde ona köstek olacaklardır. Lara’nın sırra ulaşması için öncelikle bütün düşmanlarını önünden çekmesi gerekmektedir.

Oyun macera oyunu olmasına karşın, oyuncuyu sürekli tetikte tutması nedeniyle adeta gerilim oyunlarının ortamını aratmamaktadır. Oyunun en can alıcı yeri ise, nefes kesici derecede tasarlanan manzaralar ve mezarlar olmaktadır.

Oyunun diğer artı yönü ise de, oyunun yaşam belirtisi vermesi. Yani siz oynamadığınız zaman bile Lara’nın verdiği tepkiler, onu daha da gerçekçi yapıyor. Böylece oyun da yaşıyor izlenimi veriyor.

Bu oyun gibi kısa bir oyunun sizi kilitleyecek yanı büyük ihtimalle crafting sistemi olacaktır. Çünkü oyunu uzatacak şeylerin yüzde 80’ini crafting sistemi ve toplayacağınız şeyler oluşturuyor diyebilirim. Bunların yanında tabii ki keşfedilecek mezarlar, yan görevimsi sayılacak lokasyonlar bulunmaktadır.Oyunun diğer ilginç yanı ise R3 e bastığınız zaman karşınıza çıkan içgüdü modu oluyor. Tabi eğer oyun için ben ciddi anlamda hayatta kalacağım diyebiliyorsanız, bu modu kapatma hakkınız da bulunmakta. Ama unutmayın ki bu durumda, oyunu tamamen bitirmeniz imkansız olacaktır.

Oyunun farklı zorluk seçenekleri de bulunmakta. Bunların arasında Survivor modunu sizlere aktarmak istiyoruz. Çünkü bu mod sırasında, az önce almadığınız ufak bir sopa için bile daha sonrasında pişman olabilirsiniz. Oyunun en zorlayıcı yerlerinden biri burasıdır belki de.

Oyunun minimum sistem gereksinimleri ise aşağıda belirtilmiştir;

  • Intel Core i3-2100 ya da eşdeğer AMD işlemci
  • 6GB Ram
  • Ekran Kartı: Nvidia GTX 650 (2 GB) ya da AMD HD7770 (2 GB)
  • 30GB boş alan
  • Direct X: 11

Oyunu Steam platformu üzerinden indirerek oynayabilirsiniz. Steam fiyatları ise aşağıda belirtilmiştir;

  • STANDART EDİTİON: 89.00 TL
  • DİGİTAL DELUXE EDİTİON: 138.00 TL
  • SEASON PASS: 49.00 TL

Ayrıca oyun için Steam üzerinden indirilebilir 12 içerik yer almaktadır.

Detaylı inceleme ve İndirmek için Tıklayınız

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir