Firewatch

2016’nın en çok beklenen oyunlarından olan, ilk olarak 2014’te duyurulan ve 9 Şubat 2016’da sonunda çıkan Firewatch’u her açıdan ele alacağız.

İlk olarak oyunun en ilgi çekici yeri olan hikayesiyle başlayalım.

maxresdefault

Oyunda Shoshone Ulusal Ormanı’nda gönüllü yangın gözetleme personeli olarak çalışmaya başlayan Henry’i canlandırıyorsunuz. Alabildiğine yeşillik olan bu ortamda ise size yalnız olduğunuzu hissettirmeyen tek şey telsiziniz ve o telsizden gelen arkadaşınız, Delilah’ın sesi. İlk başlarda, basit devriye turları gibi sakin görevler ile başlayan hikaye zamanla tuhaf olayların eşiğine gelir. Üstelik bu iki iş arkadaşının arasındakiler de zamanla arkadaşlıktan çıkar ve ilerlemeye başlar. Fakat bu orman, beklemedikleri bir biçimde tüm sırlarını yüzlerine vurmaya hazırdır.

Filmin konusu gerçekten de pek çok macera oyununa göre enteresan. Hem aşk hem macera tadında olacak gibi gözüküyor. Üstelik gizemli yanını da bir kenara atamayız. Fakat oyunun iki karakteri olduğu sizi yanıltmasın çünkü oyun tek oyunculu bir oyun. Yani biz sadece Henry’i canlandırabiliyoruz.

Dediğimiz gibi oyunun gerçekten de enteresan ve farklı bir konusu var. Grafikleri de gayet iyi durumda. Hal böyle olunca, doğal olarak oyuncular tarafından da çok sevildi. Bu dönemlerde çıkan Star Wars Battlefront gibi oyunların sahip olduğu popülerliğe sahip olmasa bile ( ki konuları da bambaşka) yine de çok iyi derecede bir satış sayısına ulaştı. Çıktığı günden itibaren 1 ay içinde tam 10 milyon dolar gelir getiren Firewatch ciddi bir satış rakamı elde etti. Bu başarısının ödüllerle de taçlandırılacağını düşünebiliriz.

Oyunun en çekici yanlarından biri ise; telsizdeki konuşmalarımızı bizim seçebiliyor olmamız. Yani bir yandan eğlenirken, diğer yandan bakınca da bir bakıma oyunu da yönlendirmiş ve şekillendirmiş oluyoruz. Kısacası bu oyunda, oyuncuya oldukça pay düşüyor.

Oyunun can sıkıcı yanlarını ise şu şekilde belirtebiliriz. Size günlük görevler verilen oyunda her görev için başka yerlere gidiyorsunuz. Açık dünya temalı olmasına rağmen oyun içerisinde ne yazık ki görevler sırasında başka yerlere gidebilme olanağınız yok. Yani istediğiniz gibi gezemiyorsunuz. Ve siz o görevi bitirene kadar zamansal olarak bir geçiş olmuyor. Yani oyunda gerçek zamanlı bir döngü yok. Siz ne zaman bitirirseniz gündüz görevini, o zaman akşam oluyor. Ertesi güne görev sarkıtamıyorsunuz.

Oyun içerisinde ormanda ilerlerken bazen önünüze kasa benzeri şeyler çıkabiliyor. Bu kasalardan çıkan bilgiler sayesinde ise hem haritanızı güncelliyor hem de olduğunuz yer hakkında bilgileniyorsunuz. Tabi bazen değişik eşyalar da çıkabilir.

Oyunun devamlılığını sağladıkları ve oyuncuda gizem korku yaratan en önemli özellik ise bazı yerlerde oraya henüz giriş izniniz olmadığı belirtmeleri. Böylece oyun kendini daha da merak ettiriyor.

Kısacası oyunu özetlemek gerekirsek;

Oyun, oynanışa değil ama senaryoya dayalı bir oyun. Yani evet oyunda sürekli aynı şeyleri yapıyoruz ama farklı senaryolar ile bunun sıkıcı olması da engellenmiş. Senaryo-hikaye bakımından oyun oldukça kendine bağlayıcı. 7

Oyun şuanda Steam platformu üzerinden indirilebilmektedir. Üstelik 18 Nisan’a kadar da indirimli olarak satışta, oyunun fiyatları ve indiirmli halleri ise şu şekilde;

  • Firewatch: 31,00 TL (%10 indirimli hali ise 27,90TL)
  • SoundTrack Edition: 39,00 TL (indirimli hali ise 35,10 TL)
  • Satın alınabilir içerikleri ise; Original Soundtrack: 11 TL

Olarak satıştadır.

Oyun daha uzun yıllar ilgi çekecek hatta belki de bir seri oluşturabilecek gibi duruyor.

Senaryo konusunda ilginç senaryolu oyun bulmakta zorlanan oyunculara kesinlikle tavsiye edebiliriz.

Firewatch İndir

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir