Tom Clancy’s The Division

TOM CLANCY’S THE DİVİSİON OYUN İNCELEME

2016 yılı için en çok beklenen oyunlardan biri olan The Division, 8 Mart’ta çıktığı günden beri oyun dünyasını kasıp kavurdu. Oyunun yayımcısı Assassin’s Creed, Watch Dogs, Far Cry gibi oyunları hayatımıza katan Ubisoft şirketidir. Oyunda oyun motoru olarak Snowdrop kullanılmıştır.

unnamed

Oyunun hikâyesine dalacak olursak;

Oyunda New York şehrini vuran ölümcül bir salgın ile karşılaşıyoruz. Black Friday günü para ile yayılan bir virüsle tüm şehir sisteminin çöküşüyle başlayan hikayenin 22 gün sonrası ile The Division’a giriş yapıyoruz. Hastane, Polis gibi bütün kamu kuruluşları çökmüş durumdadır. Açlık ve susuzluğun da verdiği etkiyle halk iyice kaosa sürüklenmiştir. The Division adı verilen bir birime bağlı, birbirinden bağımsız ajanlar harekete geçmiş durumdalar ve tek amaçları da bulundukları toplumu ve insanları bu kaosun eşiğinden kurtarmaktır. Biz de oyunda bu grubun bir parçasıyız ve  toplumdaki kaos ortamında insanlar tarafından oluşturulan virüsün nedenlerini araştırırken ardında gelişen olayları çözmeye çalışıyoruz.

Oyun kısacası hem biraz hayatta kalma hem biraz bilim kurgu hem de biraz macera ve aksiyon türlerini içerdiğinden çok yönlülüğü ve konusu ile oyunculara farklı bir oynanış tarzı sunmaktadır.

Hikayesinden bahsettiğimize göre şimdi de biraz oynanışından ve beğenilen özelliklerinden bahsedebiliriz.

The Division, açık bir dünyada, RPG öğelerinin olduğu online bir oyun. Bu özelliklerinin hepsi birleşince ve birde oyunun yayımcısı Ubisoft gibi bir şirket olunca oyun severler gerçekten de oyunu dört gözle beklediler ve oyunun aldığı yorumlar da oldukça olumlu yönde oldu. Oyunda PVP deneyimini yaşarken aynı zamanda başka oyuncularla mal alınıp satılabiliyor, alacağınız eşyalar ile karakterinizi özelleştirebilirsiniz. Aynı zamanda topladığınız eşyalar ile de ihtiyaçlarınıza göre yeni eşyalar türetebilirsiniz.

 

Oyunda yapılan seçimlere göre oyunun gidişatı değişmektedir. Bu da oyuncuya verdiği kararları daha çok sorgulaması gerektiği sorumluluğunu vererek, kriz anında yönetim konusunda da deneyim sağlamaktadır. Hem oyuncular oyunda karar verebildiklerinde ve kararlarıyla oyunları değiştirdiklerinde, oyuna daha çok adapte olmaktadırlar.

Oyunun motorunun Snowdrop olduğunu belirtmiştik. Biraz da bundan bahsetmek istiyorum. Bu motor yeni geliştirilen bir motor.  Bu oyun motoru yeni nesil için özel olarak geliştirildi ve  yeni nesil konsolların tüm nimetlerinden yararlanacak. Zaten oyundan anlaşılabileceği gibi Grafiklerin yanında özellikle karakter animasyonlarının ve etraftaki objelerin davranışlarımıza tepkisi “Snowdrop” için umut verici.

Oynanış özelliklerine gelirsek de, oyun, PvE ve PvP sunucularında oynanabiliyor. Oyunda oyuncular birbirleri ile takım oluşturup bilgisayar kontrollü düşmanlarla veya diğer oyuncularla savaşıyorlar. Oyunda PvE ve PvP bölgeleri birbirinden bağımsız olarak yer alıyor. Ayrıca oyuncular oynadıkları karakter üzerinde çeşitli geliştirme ve görsel değişim yapabilecek.

Oyunun genel özellikleri;

  • The Division’da satın alabileceğiniz ve etrafta gezinirken bulabileceğiniz bir çok silah bulunmakta. Farklı sınıflara ait bu silahlara çok sayıda aparat takmak mümkün. Taktığınız her aparat silahınıza ufak bonuslar kazandırıyor. Yelek, dizlik, eldiven, maske, silah kılıfı gibi eklentileri giysinizden bağımsız bir şekilde değiştirebiliyorsunuz
  • The Division’da iki çeşit para birimi bulunuyor. Bunlardan biri PvE bölgesindeki kredi diğer ise PvP bölgesindeki DZ para birimi. Dark Zone’da sadece DZ para birimi ile alışveriş yapabiliyorsunuz. DZ parasını öldürdüğünüz düşman ve diğer oyunculardan toplayabiliyorsunuz.
  •  Bölgede birçok Division ajanı görmek mümkün. Fakat eğer tanımıyorsanız bu ajanların hiçbiri sizin dostunuz değiller. Sizi her an alt edebilirler, size yardım da edebilirler. Bu tamamen onların kişiliğine bağlı. Eğer size saldıran bir Division ajanı olursa bu oyuncu Rogue olarak işaretleniyor. Ve bize saldırdıkları an daha sonra anlamamız için yanlarında bir kırmızı kuru kafa işareti çıkıyor.
  • Bölgede gezinirken dikkatli olmak gerekiyor özellikle de üzerinizde bölgeden topladığınız eşyalar bulunuyorsa. Bulduğunuz bu eşyalara salgın bulaştığından bunları normal bir şekilde dışarı çıkaramıyorsunuz. Bunun için haritada “çıkarma bölgesi” olarak adlandırılan turuncu bölgelerden birine gidip işaret fişeği fırlatmak zorundasınız. Fişek fırlatıldıktan sonra yaklaşık 90 saniyeniz mevcut. Bu süre sonunda gelen helikopterin aşağı indirdiği halata çantanızı takmak zorundasınız.
  • The Division’ın yapay zeka sistemi de oldukça iyi bir seviyede. Düşman NPC’ler bir çatışma sırasında sizin gibi düşünüyor ve seviyelerine göre farklı hamleler ile size saldırmaya çalışıyorlar. 

Oyunla ilgili genel olarak bilinmesi gereken önemli ayrıntılar şuanlık bunlar. Kalan ayrıntıları oyunu oynarken keşfedeceksinizdir.

Şimdi sıra, oyun incelemelerinin en sevilen kısımlarında, yani grafik incelemeleri. . İç mekan tasarımları, çevre detayları, karakter özelleştirme seçenekleri, kaplama kalitesi, ışıklandırma, animasyonlar, sesler derken oldukça başarılı bir modelleme işlenmiş. Grafiklerinde beta sürümünden biraz farklılıklar olsa da bunlar çok göze batacak şekilde olmadığından bunları bahane ederek oyunu karalamak yanlış olur.

Oyun, çıktığı günden bu yana çok büyük başarı elde etti. Bu başarı 11 yıllık bir rekoru da beraberinde getirdi. Daha önce 2005 yılında Gran Turismo 4 oyunu ile elde edilmiş olan rekoru çok kısa bir sürede The Division oyunu kırdı. Oyun, İngiltere’nin en büyük çıkış rekorunu kazandı.

Oyunu oynamak isteyenler için, oyun şuanda Playstation 4, Windows ve Xbox One platformlarında oynanabilmektedir. Windows cihazınıza indirmek için Steam kullanmanız gerekiyor. Oyunun Steam’deki fiyatları;

  • Tom Clancy’s The Division : 179.00 TL
  • Tom Clancy’s The Division Gold Edition : 230.00 TL

Oyunun aynı zaman da indirilebilir 3 içeriği de bulunmaktadır;

  • Season Pass: 170.00 TL
  • Marine Forces Outfits Pack: 11,50 TL
  • Military Specialists Pack: 11.50 TL

Tom Clancy’s The Division İndir

Tom Clancy’s Diğer Versiyonlar

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir