The Witcher 3: Wild Hunt

Serinin önceki oyunları ile ilgi odağı haline gelen The Witcher, son çıkan oyunu The Witcher 3: Wild Hunt’ı birkaç erteleme sürecinden sonra 19 Mayıs 2015 tarihinde oyunseverlerin kullanımına sunuldu.

unnamed

 

Oyunun Kuzey Amerika’da ki dağıtıcısı Warner Bros, Avrupa dağıtıcısı ise Namco Bandai şirketleridir. Windows, Playstation ve Xbox One gibi platformlarda oynanabilmektedir.

Oyunu bilmeyenler için oyunun türü, Aksiyon ve Üçüncü Şahıs Nişancı ayrıca Rol yapma türleri içerisinde yer almaktadır.

Oyunun genel incelemesinden bahsedecek olursak, The Witcher serisinin 2. Oyununun sonunda hafızasını kaybetmiş olan Geralt(ki bu bizim yönlendirdiğimiz karakterdir) yeni oyunda olayların üzerinden 6 ay gibi bir sürenin geçmesinin ardından hafızası yerine gelmiştir. Hafızasını tekrar kazanan Geralt, aşkı Yennefer’i aramak için çalışmaya başlar. Ve daha sonra büyük bir kontrat karşılığında Ciri’yi getirmeyi kabul eder. Fakat dikkatli olması gereken konu Wild Hunt’ın Ciri’nin peşinde olduğudur.

Konu genel anlamda kayıp aşkını arayan bir adamın, zor şartlar altında hayat mücadelesi vermesi ve bir takım görevler yaparak aşkını bulmaya çalışırken ki maceralarını anlatıyor.

Oyunda dinamik bir şekilde gece-gündüz döngüsü kullanılmış. Ayrıca oyunun genel uygulamasına bakacak olursak da, oyunun haritası o kadar büyük ki bir ucundan bir ucuna at sırtında gitmek tam 40 dakikamız alıyor. Bu yüzden oyuna hızlı seyahat özelliği de getirilmiş. Bu özellik sayesinde oyuncu daha önce gittiği yerlere hızlı bir şekilde erişim sağlayabiliyor ve zamandan tasarruf ediyor. Oyun içerisinde oyuncunun seçimlerine göre 36 değişim uygulanabiliyor ama karşılaşılacak 3 farklı son bulunmakta, her son yaklaşık 1 saat sürmektedir. Karakterimiz oyunda ulaşım aracı olarak at ve tekne kullanabiliyor. Üstelik at üzerindeyken dövüşebilme özelliği de yüklenmiş.

Oyun grafikleri, geniş dünyası ve senaryosunun akıcılığı sayesinde oyunseverler tarafından oldukça sevildi. Yapılan yorumların büyük bir çoğunluğu olumlu yönde ve oyun 6 milyondan fazla bir satış başarısı yakaladı.

Geçtiğimiz günlerde gerçekleşen Oyun Geliştiricileri Konferansı’n da yılın oyunu seçilmesi de oyunun gerçekten çok başarılı bir oyun olduğunu kanıtlamış oldu.

Oyunun bir diğer farklı özelliği ise aktif bir ekonomisi olması. Yani oyunda 5’e aldığınız bir ürün ertesi gün pazardaki tükeniklik durumuna ya da iklim şartları sonucu azalmasına bağlı olarak 10’a satılıyor olabilir. Bu da oyunun gerçek hayat ile bağdaşıklığını yüksek oranda bir artışa götürüyor.

Oyunda bilmeniz gereken şeylerden en önemlisi ise karşınıza çıkan boss yani yaratıklara pat diye dalmamanız gerekiyor. Şayet sizin için çok kötü sonuçları olabilir. Yaratıklar ile ilgili bilgi toplamanız gerekmektedir. Tıpkı diğer oyunlardaki gibi yağlar ve iksirler hayatta kalmanız için çok önemli. Çok geniş kapsamlı hazırlanan yaratık ansiklopedisinden yararlanarak ve elinizdeki iksir-yağları kullanarak karşınıza çıkan bossları yok edebilirsiniz.

Oyun, simya sistemini bir tık daha geliştirmiş ve crafting sistemine de önem vermiş. Oyuna yeni zırhlar,ekipmanlar ve silahlar katılmış. Eğer simya ve crafting sistemlerini doğru entegre edebilirseniz (ki bu o kadar da zor değil) oyunu çok zorlanmadan bitirebilirsiniz.

Bu arada yeri gelmişken oyundaki zorluk seviyelerine de bir değinelim.  Wild Hunt‘ta 4 zorluk seviyesi bulunuyor. Bu zorluk seviyeleri arasında uçurum gibi ayrılıklar yok, fakat bazı noktalarda keskin geçişler de mevcut. Örneğin 2. seviyede zorluk seviyesini seçtiğinizde var olan meditasyonla sağlığı doldurma özelliği, 3. seviyedeki zorluk seviyesinde tamamen ortadan kalkıyor. Bu durumda oyun sizin için epey zorlaşmış oluyor.

Dövüşle ilgili olarak değineceğimiz konu ise Geralt’ın yetenek ağacı. Bu yetenek ağacı 5’li kombinasyonlarla ilerleyen son derece geniş bir içeriğe sahip. Yani oyunu oynayacağınız yaklaşık olarak 100 küsür saatlik süre boyunca açılmayı bekleyen bir çok yetenek sizi bekliyor olacak.

Oyunda dikkat etmeniz gereken bir diğer unsur ise, yaratıklara saldırıp saldırmamanızın avantajları. Şöyle ki yaratıkları görmezden gelerek yanlarından geçip gidebilirsiniz bu size ileri seviyelerde sağlık seviyenizi artırmak için yapmanız gereken meditasyon zamanını azaltma imkanı verecektir. Ama eğer saldırmazsanız yetenek seviyeniz artmayacağından dolayı da bir sonraki seviyelerde yine zorluk çekeceksinizdir. Bu yüzden yaratıklara karşı stratejik bir şekilde hareket etmeniz gerekmektedir.

Oyun genel kapsamda bu şekildedir. Daha fazla ayrıntılandırmak oyun için fazlasıyla spoiler olacağından oyunu oynayacaklara saygı duyuyoruz.

Oyun şuanda Steam platformu üzerinden de satılmaktadır.

Türkçe dil desteği bulunmayan oyunun Steam üzerindeki satış fiyatları paketlere göre değişiklik göstermektedir.

  • The Witcher 3 Wild Hunt : 74.99 TL
  • The Witcher 3 Wild Hunt Game + Expansion Pass : 113,99 TL
  • The Witcher Trilogy Pack : 115,00 TL

Oyunun indirilebilir içeriklerinde ise Expansion Pass ve Heart of Stone ücretli iken diğer içerikler ücretsiz olarak indirilebilmektedir.

Yılın en iyi oyunu seçilen The Witcher 3’ü mutlaka oynamanızı tavsiye ediyoruz.

The Witcher 3 İndir

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir