Nusrat Oyunu – Görevimiz Çanakkale!

 

Bugün, günün anlam ve önemine özel olarak hazırladığımız bir oyunun incelemesini sizlerle paylaşacağız. Çanakkale Savaşı’nı konu edinen yerli yapım olan Nusrat, savaşın tüm atmosferini bize yansıtıyor.

Çanakkale Savaşı’nın tüm ayrıntılarını üç boyutlu ortamda oldukça güzel işlemişler. Birincil kişili karakter (fps) oyunu olarak oyuncularına oynanış sunuyor. Birçok araca binebileceğiniz araç dediysek top, gemi vb., mekan, çevre, silahlar olsun modellemeleri diğer oyunları aratmıyor ve size de bu görsel anlamda harika bir deneyim sunuyor.

Çanakkale Nusrat

Oyunun girişinde ki video da izlenmeye doyulmayan bir video. Tekrar tekrar izleseniz de bıkmazsınız. Oyuna giriş yaptıktan sonra öncelikle Nusrat gemisini kullanıyorsunuz. Daha sonraları başka araçlar da kullanabilirsiniz.

Oyun genel olarak 6 bölüm olarak tasarlanmıştır. 2 deniz muharebesi ve 4 kara muharebesi şeklinde gruplandırılmış.

DENİZ MUHAREBELERİ

  1. NUSRAT: Bu bölümün içinde sisli bir gecede Nusrat gemisi ile yola çıkıyor ve düşmanlarınıza bir şey belli etmeden mayın döşemeye başlıyorsunuz. Bu ilk göreviniz ve savaşın gidişatı için bu görev çok önemli. Tıpkı gerçek savaşta olduğu gibi.
  2. 18 MART BOĞAZ HARBİ: Tarihe adımızı yazdırdığımız, yıkılması imkansız denilen gemileri yıktığımız gün. Oyunda da tıpkı savaştaki gibi düşman gemilerinin menzilinize girmenizi bekliyor ve daha sonra gemilere ateş ederek batırmaya çalışıyorsunuz.

KARA MUHAREBELERİ

 

  • TEKKE KOYU ÇIKARMASI: Çanakkale Savaşı’nın yokluklar içinde kazanıldığını hepimiz biliyoruz. Oyunun bu bölümünde de az merminizle ve yeterli seviyede olmayan tüfeğiniz ile düşman askerlerinin topraklarınıza girmesine engel olmaya çalışıyorsunuz.
  • KİRTE: İlk önce top kullanarak başladığınız görevi daha sonra geri çekilerek silahınızla savunma yapmaktasınız. Eğer belirli bir süre dayanabilirseniz destek kuvvetleri hızla yanınıza gelecektir.

 

 

 

  • ARIBURNU KOYU ÇIKARMASI: Savaşın en zorlu olan bölümlerinden Arıburnu’nda yine çok az bir merminiz ve topunuz var. Elinizdeki bu yetersiz teçhizat ile vatanınızı düşman işgaline karşı koruyorsunuz.

 

 

 

  • CONK BAYIRI: Dikkatli bir şekilde düşman siperlerine saldırıyor ve makineli tüfekleri almaya çalışıyorsunuz. Merminizin bitmesi durumunda düşmana süngüleriniz iyi saldırabiliyorsunuz. Bu sayede bir kez daha kanıtlıyorsunuz Çanakkale’nin geçilmez olduğunu.

 

 

Oyun görevleri bu şekilde son buluyor. Bu oyun aynı zamanda android ve ios gibi ortamlarda da indirilip oynanabilmektedir. Oyun Gençlik ve Spor Bakanlığı tarafından hayata geçirilmiş bir projedir. Diğer zaferlerimizin de bu tarz oyunlara dönüşmesine teşvik edilmesi hepimiz için gurur vermektedir.

Oyunun eksik yönleri bazı platformlarda uyum sorunu yaşaması ve şarzı çok çabuk yemesi.

Artı yönleri ise Çanakkale’yi gerçekten detaylı bir şekilde işlemiş ve üç boyutlu aktarımları gerçekten çok başarılı yapılmış. Aynı zamanda oyundaki atmosferde oyuncuyu içine alır cinsten.

Oyun sadece bizim coğrafyamızda değil farklı ülkeler tarafından da hatırı sayılır bir indirilmeye sahip. Bu da oyunun başarılı bir yapım olduğunu hepimize kanıtlıyor.

Oyun hepimiz için bir ‘yerli gurur’ oldu diyebiliriz.

Oyunun aldığı ödüllerden de bahsetmeden geçmeyelim. Nusrat, 2015 Kristal Pixels Özel Ödülü ve 2015 Gamex En iyi yerli mobil oyun ödüllerini kazanmıştır.

Yerli oyunumuz, internet sitesinden ve mobil mağazalardan ücretsiz olarak indirilebilmektedir.

Bu sefer tarihi sadece kitaplardan okuyarak değil için de bulunarak öğreneceksiniz.

Nusrat Oyunu İndir

 

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir