Layers Of Fear Oyunu Nasıl Oynanır?

451c3902-5464-404b-82d9-98551c2496d6

Korku oyunları severler için beklenen oyun sonunda geldi. Eski korku oyunlarına hem benzerliği hem de farklılıkları ile dikkat çeken Layers of Fear, oyunseverlere korkulu dakikalar geçirtecek.

Oyunun tüm ince ayrıntıları ile incelemesini yaptık ve toparladığımız raporu sizler ile paylaşıyoruz.

Öncelikle oyun alıştığımız korku oyunlarından değil. Yani sürekli arkanı döndüğünde bir canavarın karşıma çıkması ile bir korku yaratmaya çalışmıyor. Outlast’ın izinden de gittiğini söyleyebileceğimiz bu oyunda gerilim psikolojik olarak sizi bir baskı altına alıyor yani sadece basit bir korku oyunu olmaktan çıkarak oyuncuyu içine alan bir psikolojik gerilime dönüşüyor. Oyunun yapımcısı olan Bloober Team şirketi,  bizi bunaltan klişelere bir son vererek, korku oyunları furyasına farklı bir soluk getirmiş.

Üstelik bu oyunun bir diğer avantajı ise, tamamen Türkçe arayüzünün de bulunması.

Diğer korku oyunu klişelerinden ayrılan bir diğer özelliği ise, Layers of Fear’da ki karakterin diğer oyunlardaki gibi korkak ve ürkek değil, sağlam ve güçlü bir karakter olarak sunulması. Korku oyunlarındaki ezik karakterlerin furyası da bu oyunla birlikte bir değişime girmiş gözüküyor.

26e501fa-6db4-4321-9ab0-7251095728bc

Oyunun genel konusu ise şöyle;

Oyunda gözlerimizi 19. Yüzyıldan kalma bir evde açıyoruz. Evde biraz turladıktan sonra ise atölyenin anahtarını buluyoruz. Oyunda yönlendirdiğimiz karakter ise bir ressam ve atölyeye girişimizle beraber oyunun rengi değişmeye başlıyor. Sürekli hareket eden nesnelerin psikolojimizi alt üst etmesini engellemeye çalışarak ressamın başyapıtını nasıl oluşturduğunu anlamaya çalışıyoruz. Bir nevi ressamın bilinçaltında yolculuğa çıkıyor ve geçmişteki anılarına, bulduğumuz eşyalar ile ulaşarak bilinmeyeni aydınlatmaya çalışıyoruz.

Oyunun içeriği hakkında daha fazla bilgi vermek, bir korku oyununun anlamını kaçıracağından biz daha  fazla anlatmadan, sizin oynamanızı tavsiye ederiz.

Gelelim teknik detaylara.

Layers of Fear oyunu, oyun motoru ile geliştirilen bir oyun. Pek çok oyunda bu acemice kullanılarak bizleri bunaltsa da bu oyunda yapım şirketi ustaca kullanmış gözüküyor.

Oyun grafikleri sizi içine alacak şekilde tasarlanmış, zaten bir korku oyununun da bize vermesi gereken en önemli detaylardan biri oyuncuyu içine çekmesidir. Oyun bu yönden sıkıntı yaratmıyor.

Oyunun en büyük eksisi ise, sadece karakteri ve nesneleri hareket ettirebilmekten ibaret olması. Ama bu da oyunu çok basitleştiriyor diyemeyiz. Oyunun oynanış süresinin kısa olması da oyuncular için bir dezavantaj gibi gözüküyor, birkaç bug sorunu da yaşanan oyunda bunların ilerleyen dönemlerde yapılacak birkaç güncelleme ile düzeltilebileceğini düşünüyoruz.

Layers of Fear’da ki en büyük artılardan biri ise sesin çok dikkatli ve özenli kullanılmış olması. Korku oyunlarında da filmlerinde de ses en önemli faktörlerden biridir. Çünkü korkuyu ve gerilimi oyuncuya ve izleyiciye hissettirmek gerçek hayatla bağdaşık ses efektleri kullanmaktan geçer. Layers of Fear’daki ince ses detayları da, ustaca kullanılmış olduğundan oyuna ses konusunda tam puan verebiliriz.

Oyunun eksilerini ve artılarını sizler için paylaştık. Bu paylaştıklarımız doğrultusunda oyunu indirmek ve oynamak isteyenler için de yönlendirmelerimizi yapacağız.

Layers of Fear oyunu 15 Şubat 2016 tarihinde Steam üzerinden satışa başladı. Oyunun şuanda ki fiyatı 31 TL. Oyun bilgisayarın yanı sıra Playstation 4’te de oynanabilir. (Tabi bu da bir diğer avantajı)

Oyun için istenen minimum sistem gereksinimleri ise şu şekilde ;

  • İşletim sistemi: Windows 7
  • İşlemci: Intel Core2 Quad Q8400
  • 4 GB RAM
  • NVIDIA GeForce GTX 560 1GB  ya da Radeon R7 250X 1GB ekran kartı
  • Sürüm 11 DirectX
  • 5 GB kullanılabilir alan

Steam üzerinden yapılan oylamalara göre, ve internet ortamından yaptığımız araştırmalara göre de oyun hakkında izlenimler şuanda olumlu yönde. Layers of Fear oyunseverler tarafından kabullenilmiş ve sevilmiş gözüküyor.

Layers Of Fear İndirmek için Tıklayın

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir