Far Cry Primal

farcryprimal

FAR CRY PRİMAL İNCELEME

İlk Far Cry oyununun çıkmasından bu yana 12 yıl geçti. Far Cry 1,2  ve 3 çok sevilirken Far Cry 4, değişiklik olmadığı ve önceki oyunun kopyası gibi yapıldığından dolayı fazlaca eleştirildi. Bu yeni çıkan oyun ise Far Cry 5 çıkmadan önce oyunculara sunulan bir ara oyun niteliğinde.

Far Cry Primal oyunu, milattan önce ki dönemlerden Orta Taş devrinde geçiyor. Şuan ki hayatta geçen oyunlarda bile hayatta kalmak zor iken o dönemlerde hayatta kalmaya çalışmayı deniyoruz.

Yani diğer oyunlarla karşılaştırdığımızda, Far Cry Primal’da lüks arabalar ve son model silahlar yok. Bu sefer kendimizi mızrak, balta, ok gibi silahlar ile koruyoruz. Oyunda kocaman mamutlar, sivri dişli kaplanların yanı sıra bambaşka hayvanlarla da karşı karşıya geleceğiz. Ve kendimizi onlara karşı savunarak hayatta kalmamız gerekecek. Bu oyun, diğerlerine göre çok daha heyecan verici.

Oyun içerisinde Takkar adında birini kontrol ediyoruz. Takkar, kabilenin sağ kalan tek savaşçısı. Takkar’ın beraber hareket etmek zorunda olduğu, bir grubu var. Grup üyeleriyle beraber Oros adı verilen vahşi topraklar da, yaşam mücadelesi vermek zorundalar. Tabi bunu yapmaları o dönemin şartlarında gerçekten çok zor.

İnsanlığın en az bilinen dönemlerinde geçen bu oyunda insanlar, yaşadıkları toprakların sahipleri olmaya başlıyorlar ve bunun için bir savaş veriyorlar. Tabi bu durumda, hem doğa ile hem de diğer insanlar ile savaş vermek zorundasınız.

Oyunda mevsimlerin şartları, gece gündüz geçişleri olduğu gibi yansıtılmış. O zamanın hayvanları ile mücadeleye gireceksiniz. Bu mücadeleler sırasında bitki örtüsünü kullanarak avlarınıza yaklaşacaksınız. Kısacası oyunun tamamen içine adapte olacak ve o zamanlarda yaşayan insanların yaptığı gibi doğa koşullarını sizlere avantaj sağlayacak şekilde keşfedecek ve değiştireceksiniz. O dönemin sistemine ne kadar uyum sağlayabileceğinizi ölçeceksiniz.

Oyunun hikayesi:

Oyun ilk açıldığında bir av sahnesini geliyor. Hayvanlarla olan savaşta sağ kalan tek kişi sizsiniz. Son nefesini vermek üzere olan Dalso isimli diğer karakter ise ölmeden önce bize çok önemli bilgiler vermektedir. Bize Oros’a gitmemizi söyler. Bunları duyduktan sonra kendine bir ok yaparak yola çıkan Takkar, izleri takip ediyor ve yolda bazı karakterlerden önemli bilgiler alarak yoluna devam ediyor.

Oros denilen yerde 3 farklı kabile var. Bizim mensubu olduğunu Wenja’ların yanı sıra, yamyam Udam’lar ve ateşlerin efendileri Izila’lar var. Bizim kabilemiz ise diğerleri tarafından dağıtılmış durumda. Zaten hikâyenin temelini de bu oluşturuyor. Ana karakterimiz Takkar, kabilesini tekrar bir araya getirmeye ve onları geliştirmeye çalışıyor.

O dönemlerdeki insanlarda olduğuna inanılan güçlü ruhsal özellikler karakterimizde de mevcut. Takkar bazı hayvanları evcilleştiriyor ve doğaüstü güçleri sayesinde kendini iyileştirebilme yeteneği var.

Oyun genel anlamda beğenilmiş gibi gözüküyor. Grafiklerinin iyileşmiş yapısı, oyunun içine çeken atmosferi ve hayvan-bitki gibi türlerin çeşitliliği oyuna olan ilgiyi ciddi şekilde artırmakta.

Oyuna karşı yapılan olumsuz eleştiriler ise, özellikle daha önceki oyunlarla aynı oynanış biçimlerinde olması. Bu oynanış tarzlarında değişiklik olmaması oyuncuları sıkmış gibi gözüküyor. Kısacası oyun görsel anlamda göz zevkimizi doldursa da özellikleri bakımından biraz yavan ve eksik bırakılmış diyebiliriz.

1 Mart 2016 tarihinde çıkan bu oyun şuanda Steam üzerinden satılmakta olup Standart Paketi 150 TL ve Apex Edition paketi ise 180 TL ile satışa sunulmuştur.Oyunun 17 dil için desteği varken ne yazık ki Türkçe dil desteği bulunmamaktadır. Oyunun Windows için istenilen minimum sistem gereksinimleri ise;

  • İşletim Sistemi: Windows 7, 8.1, 10  
  • Bellek: 4 GB RAM
  • Depolama: 20 GB kullanılabilir alan
  • İşlemci: Intel Core i3-550 | AMD Phenom II X4 955 or equivalent 

Far Cry Primal İndir

Diğer Far Cry Serileri için

Far Cry Primal” üzerine yorum

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir