Dünden Bugüne Sims Efsanesi

Bir hayat simülasyonu olan The Sims oyunu, ilk olarak 2000 yılında çıktı karşımıza. Oyunda sim denilen karakterlerimizi yaratıp onların hayatlarını yönetiyoruz. Büyükten küçüğe herkes mutlaka bir kez de olsa The Sims oynamıştır. Hayat değişirken, hayat simülasyonu olan Sims de pek çok değişime uğrası aradan geçen 16 yıl boyunca neler değişmiş neler eklenmiş bu yazıda bunları açıklayacağız. Biraz da geçmişe gidip nostalji yapacağız tabi.

71cb388a-8a33-434d-8b7e-9b2e121d812b (1)

İlk olarak The Sims ile başlıyoruz. Serinin ilk oyununda yapılanlar kısıtlıydı. Buna rağmen dünya çapında çok büyük bir satış başarısı kazandı. Sim yaratırken, kıyafetler, saç rengi ve şekli, ten rengi gibi özellikler oldukça kısıtlıydı. Simleriniz için belirli karakteristik özellikler de seçebiliyordunuz. İlk oyunda, simler sadece yetişkin ve çocuk simler şeklinde yapılabiliyordu ve grafiklerin de pek gelişmiş olmamasından kaynaklı olarak kabataslak insan şeklinde oluyorlardı. Yani gerçek bir insana tam anlamda benzeyemiyorlardı.Tabi dönemin bilgisayarlarına göre de grafikleri oldukça iyi sayılıyordu. Mobilya seçenekleri de tıpkı karakter yaratmada ki gibi ne yazık ki kısıtlıydı. Sims oyununun en önemli kuralları da bu oyunda ortaya çıktı. Bunlar işe gitmeyen simlerin işten atılması, okula gitmeyen çocukların başarısındaki düşüşler ve bebeğinize bakmadığınızda kamu görevlisinin elinizden alması gibi. Yine de tüm bu kısıtlılığa rağmen The Sims, çok sevildi ve çok oynandı. Bir nesil bu oyunla birlikte büyüdü diyebiliriz.

Oyunun ilerletilmesi de çok geç olmadı ve 2004 yılında EA Games Sims 2’yi piyasaya sürdü. Aradan geçen 4 yılda simleriniz de, oyunun grafikleri de oldukça değişiklik gösterdi. Ayrıca konsolların satışının artması da, Sims 2’nin daha çok oynanmasına ve daha çok satılmasına neden oldu. Şimdi bakalım Sims neleri değiştirmiş.

Sims 2’nin en belirgin değişikliklerinden biri, sim yaratma ekranına geldi. İlk oyunda çok kısıtlı olan bu ekran oldukça geliştirildi. Sim’iniz için her ortama ayrı 6 farklı kıyafet kombini yapabiliyorsunuz. Ayrıca ten renkleri, göz renkleri de hatrı sayılır miktarda çoğaltıldı. Mimari açıdan evler ve mobilyalar çok daha detaylı yapılabiliniyor. Eşya paketleri de eklenmesi oyunu iyice oynanır kıldı. Sims 2’de simleriniz 7 farklı yaş grubunda olabiliyordu. Yani gerçek hayata daha da entegre oldular. Bilgisayarların da gelişmesi ile birlikte oyunun grafiklerinde de önemli gelişmeler yaşandı. Oyun gelişen grafikleri ile gerçekten görsel bir şölen halinde oldu diyebiliriz.

Aradan 5 yıl geçmesinden sonra The Sims 3 de 2009 yılında oyun severlerle buluştu. İlk haftasında tam 1.4 milyon sattı ve tahta oturmayı başardı. Oyundaki değişikliklere gelecek olursak, en büyük değişim simlerinizin artık yarattığınız arsayla bağımlı kalmayıp haritada gezebiliyor olması. Üstelik bu gezmeler sırasında o sıkıcı bekleme ekranı da çıkmıyor artık. Yine dönemin gelişmişlik düzeyine oranla grafikler geliştirildi ve yeni eşyalar, yeni kıyafetler de oyuna eklendi.

Sims 4 ise hayatımıza 2014 yılında girdi ve oldukça çok oynandı. Artık simimizin yürüme şeklini seçebiliyoruz. Oyun grafiksel açıdan biraz daha iyileştirilmiş olsa da bizleri biraz hüsrana uğrattı diyebiliriz. 2014 yılında çıkan bir oyuna göre özellikleri biraz daha geliştirilebilirdi.

Oyun dünyası da büyük bir heyecan ile serinin devamını yani The Sims 5’in çıkışını bekliyor. Oyun tahminlere göre 2018 senesinde çıkacak. O zamana dek neler olabileceğini çözümleyemiyoruz ama bilgisayarların 3D platformuna geçmeye başlaması ile oyunlardaki grafiklerin de hat safhada olacağını tahmin edebiliyoruz.

The Sims 2 İndir

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir