Minecraft

Minecraft, küplerden oluşan materyaller ile çeşitli tasarımlar yapmanızı sağlayan, 2 ve 3 boyutlu görüntü formatlarında oynanabilen bir oyundur. Programın ilk versiyonları Markus “Notch” Persson tarafından geliştirilmiştir ve  Notch’un kurmuş olduğu Mojang şirketi bünyesinde barındırılmaktadır. Minecraft java programlama dili kullanılarak yazılmıştır. Oyun RollerCoaster Tycoon, Dungeon Keeper, Dwarf Fortress ve infinimiter oyunlarından ilham alınarak tasarlanmıştır. Minecraft 16 mayıs 2009 tarihinde piyasaya sürülmeden önce 1 haftada geliştirilmiştir. Oyun popülerliği dikkate değer ölçüde TIGSource formundan kazanmıştır. Oyunun ilk sürümlerinden beri güncellemeleri devam etmektedir. Son olarak geliştirici firma olan Mojang, Minecraft’ın 1.8 sürümünün yakında geleceğini duyurmuş ve ekran görüntülerini paylaşmıştır.

Minecraft 1.8 Download
Minecraft

Oyunda toplamda dört adet oyun tipi bulunmaktadır. Bunlar Survival ( hayatta kalma ), Hardcore ( zorlayıcı ), Creative ( yaratıcı ) ve Adventure ( macera ) olarak adlandırılmaktadırlar.

  • Survival ( hayatta kalma ) : Bu modda oynarken hayatta kalmak için yaratıklar ile savaşabilir, bir çok farklı eşyalar yapabilirsiniz. Yaptığınız silahlar veya aletleri büyüleyebilirsiniz. Oyun esnasında konsola /gamemode 0 yada /gamemode survival komutlarını kullanarak hayatta kalma moduna geçiş yapabilirsiniz.
  • Hardcore ( zorlayıcı ) : Bu modda ise normal survival kuralları sürmektedir ancak, bu modda herhangi bir şekilde öldüğünüz takdirde dünyanız yok olur ve sil baştan başlarsınız. Ayrıca oyunda zorluk derecesini değiştirme gibi bir şansınız olmadığı için sürekli olarak zorlayıcı zorluk derecesinde oynarsınız.
  • Crative ( yaratıcı ) : Yaratıcı modunda ise oyunda karşılaşabileceğiniz her türlü eşya, küp ve benzerlerini dilediğiniz gibi kullanabilir ve çeşitli mekanizmalar geliştirebilirsiniz. Yaratıcı modda uçabilir ve küpleri tek hamle ile kırabilirsiniz. Oyun esnasında /gamemode 1 yada /gamemode creative komutlarını kullanarak moda geçiş sağlayabilirsiniz.
  • Adventure ( Macera ) : Macera modunda küpler sadece doğru aletler ile kazılabilmektedir. Örneğin toprak küpleri sadece kürek ile kazabilirsiniz. Taş küpleri ise demir kazmalar ile kırmanız gerekir. Bunun sebebi adventure kelimesinin türkçe karşılığındaki macera kelimesinin anlamından gelmektedir. Yani bu modu oynarken macera yaşarsınız. Adventure modda survival modda da olduğu gibi açlık ve can sınırlarınız bulunmaktadır. Bu sınırları dengede tutmazsanız oyun sona erecek ve sil baştan başlamanız gerekecektir.

Minecraft tüm dünyada yediden yetmişe çok sevilmiştir ve en çok oynanan oyunlar listesinde üst sıralara hızlıca tırmanarak uzun süredir yerini korumaktadır. Oyunda hayal dünyanızda kurguladığınız herşeyi dilediğiniz şekilde oyuna dökebilmeniz ve özgürce mekanizmalar geliştirebilmeniz oyunu sıkılmadan oynamanızı sağlamaktadır. Minecraft’ın en son versiyonu olan 1.8 sürümünü indirerek oynamak için

Minecraft 1.8 Download : http://www.indirveoyna.com/minecraft18.htm

yukarıda bulunan linke tıklayabilirsiniz.

Oyunu indirmeden internet üzerinden online olarak oynamak isterseniz :

Minecraft oyna : http://www.oyunskor.com/minecraft.htm

yukarıda bulunan linke tıklayabilirsiniz.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir