Need For Speed Most Wanted Oyun İncelemesi

Need For Speed Most Wanted
Need For Speed Most Wanted

Harika bir seri olan Need For Speed serisinin Most Wanted versiyonu her seride olduğu gibi hız dolu. Her zaman oyuncularının dikkatini çekmeyi başaran seride ne ararsanız bulabilirsiniz. Anlatmaya kelimelerin yetmeyeceği bu oyunu herkesin hayatında bir sefer oynaması tavsiye edilebilir. Bir kere oynandımı gerisi geleceği kesin bir karardır.
Seri 90’ların ortalarından ihtibaren devam eden bir seri. Öyle küçümsek kadar bir oyun değil. Geçmişi kadar geleceğide umut verici. Oyun 2005 yılında Need For Speed’in 10.yılı için gelen bir oyun. EA Games yarış oyunlarında kendini her zaman ön planda tutarken ve oyun severlerin dilinden düşmezken şirketin önünde ileri yıllarda daha büyük oyunlar olabilir.

Need For Speed Most Wanted
Need For Speed Most Wanted

Her gelişen teknoloji ile kendinide geliştiren şirket kalitesinden hiç taviz vermediğide tartışılmaz bir konu. Oyunculara sadece yarışma imkanı sunmazken modifiye imkanı sunuyor. Bu sayede oyuncu istediği arabayı istediği şekle sokup istediği gibi yarışıyor.
Gece gündüz demenden hıza düşkün olan oyuncular oyunda her şartta ve koşulda keyifli yarışlar sürebiliyor. Bu oyunda vazgeçilmez bir parça olan ise polisler. O güzelim tasarladığınız araba ile “biraz hızlanıyım” sözünü polisler sizin burnunuzdan getirebiliyor. Polislerden kurtulmak hiçte kolay değil. Yapay zeka öyle yüksek seviyedeki nereye gitseniz oradan polisler sizin önünüzü kesiyor. Eğer polislerden kurtulabilirseniz size ne büyük bir şeref fakat kurtulamassanız arabanızı unutun.

Need For Speed Most Wanted
Need For Speed Most Wanted

Rockport City’de geçen oyunda oyunun girişinde siz illegal yarışlarda zirve yapmak isteyen bir isim olacaksınız ve oyunda polislerin kara listesindeki yarışçı adamlarla yarışacaksınız. İlk öncelikle oyuna hızlı bir başlangıç yapıp ruhsatına iddaya giriyorsunuz. Ve mutlu son olup yarışı kaybediyorsunuz. Bu acının üstüne polislerde üzerine sosu oluyor. Tam battım derken size Mia adlı çok güzel bir kız yardım ediyor. Bu yardım ile birlikte kara listedeki tüm yarışçılarla yarışmaya başlıyorsunuz. Yarışta çaylak olan karakter oyunun sonlarına doğru azılı bir yarışçı gibi oluyor. Oyunda aldığınız hırsla birlikte kara listedenin en üstünde Razor’a meydan okumak istiyorsunuz.

Need For Speed Most Wanted
Need For Speed Most Wanted

Fakat bu o kadar kolay değil. Çünkü Razor’un altında birbirinden usta 14 yarışçı var. Bunları yendikten sonra sizi Razor karşılıyor olacak. Oyunda arabanıza el konulmasının ardından yarışacak araba bulmanız gerekecektir. Bu sırada her zaman olduğu gibi güzel kız Mia size yardım ediyor ve sizi yakın arkadaşına götürüyor. Buradan alabileceğiniz arabalar olan Fiat Punto, Cobalt SS, Golf GTI içerisinden bir tanesini seçiyorsunuz ve yarışmaya başlıyorsunuz. Kazandığınız yarış için aldığınız paralar ile arabanıza eklemeler ve modifiye yaparak aracınızı güçlendirebilirsiniz. Oyunun ilk başlarında böyle küçük arabalar sizi karşılasada ilerleyen seviyelerde aklınızı durduracak arabalar sizleri bekliyor olacak. Oyun sırasında size gelen mailler veya telefonlar ile yarış dünyasında yaşananları öğrenebilirsiniz.

Need For Speed Most Wanted
Need For Speed Most Wanted

Diğer oyunlarda olduğu navigasyon ile şehirde kaybolmaya son verebilir ve gerekli yerlere navigasyon ile gideblirsiniz. Bu kadar güzel senaryo yetmezmiş gibi üstüne grafik ve sesler yönünden bir daha aşık ediyor oyun sizi kendine. Oyunda çalan müzikler veya yarış sırasında size verilen ses efekleri sanki oyunda gerçek hayatta kendinizi yarışıyor gibi hissedebilirsiniz. Grafik yönünden üstün bir özelliği bulanan oyunda herhangi bir donma veya kasılma olayına rastlayamassınız. Oyun sırasında oyuna giren videolar ile neler yapacağınızı ve nasıl bir oyun olduğunuzu daha iyi anlıyorsunuz. Oyunda toplam 3 bölge bulunuyor ve bu bölgeler sizin kariyerinizin seviyesine göre açılıyor.

Need For Speed Most Wanted
Need For Speed Most Wanted

Eski oyunlarındaki hataları oyuncularının yardımıyla tespit eden yapımcı şirket bu oyununda bu hataları giderip üstüne eklemeler yapmış. Oyunun bir güzel ve ilginç özelliği polislerin yarış içerisinde de sizi yakalamak istemeleri. Yarış yaparken o kadar hızlı gidiyor ve rakiplerinize fark üstüne farklar atmış olduğunu sandığınız anda bir anda çıka gelen polisler tüm farkları size kaybettirmelerine ve yarışı kazanamamanıza yol açabilir. Yani bu demek oluyor ki yarış sırasında sadece rakibinize meydan okumayıp polislerlede mücadele edeceksiniz. Yarışın bitiş çizgisinden geçtiğiniz anda normal hayat sizi karşılıyor ve eğer peşinizde halen polis varsa yarış bitse dahi sizi rahatsız ediyor.

Need For Speed Most Wanted
Need For Speed Most Wanted

Bununla birlikte yarışınız son bulsa dahi diğer rakiplerinizi takip edebiliyorsunuz ve onları haritade görebiliyorsunuz. Oldukça geniş yarış türleri sunan oyun size değişik havalar verebiliyor. Yeni eklenen yarış türleri ise Toolbooth ve Speedtrap. Toolbooth yarış modunda sprint’e benze bir yarış sergiliyor ve bir noktadan diğer noktaya gitmeyi amaçlıyorsunuz. Toolbooth’un sprint’ten farkı daha uzun ve checkpoint şeklinde olması. Bu modda ilerlerken belli noktalardaki gişelere size verilen süre içerisinde ulaşmanız gerekiyor. Eğer bu noktalara size verilen süreden erken ulaşırsanız fazladan kalan süreniz size bir diğer noktaya ulaşmanız için verilen sürenin içerisine eklenerek size kar sağlıyor.
Speedtrap moduna gelecek olursak oldukça eğlenceli ve aksiyon dolu bir mod olduğunu söyleyebiliriz. Kısmende olsa Toolbooth ile aynı diyebiliriz fakat bu modun Toolbooth’tan tek farkı gişeler yerine polislerin sizi karşılıyor olması. Moddaki amaç radarlardan en hızlı bir şekilde geçmek.

Need For Speed Most Wanted
Need For Speed Most Wanted

Bu radarlardan geçerken yaptığınız en yüksek skor toplanıyor ve bu sizin yarış sonundaki sonucunuz oluyor. Bu sonuca göre yarışının kazananı belirleniyor.
Harita görüntüleme seçenekleri size iki türlü veriliyor. Birincisinde sadece yarışlar ile polisler verilirken ikinci modda güvenli eviniz, garajlar ve arabanız için gerekli dükkanları görebilirsiniz. Haritada gösterilen radarlardan geçerken çok dikkatli olun. Çünkü radarlardan hızlı geçmeniz halinde yeriniz tespit edilip bulunduğunuz bölgeye polisler doluşabilir. Oyunda Bounty puanı diye bir sistem bulunmakta. Bu puanlama sizin polislere verdiğiniz zarar ve polisten kurtulmanıza göre yükselecektir.

Need For Speed Most Wanted
Need For Speed Most Wanted

Bu puanları biriktirmeye çalışın çünkü yarış sırasında lazım olabilir. Polisler oyunda ne kadar çok olsada polislerden kurtulamanın noktasında çok. Örneğin yol üzerinde belirli yerlerdeki kırmızı üçgen şeklinde işaretlenmiş yapılara çarpara polislerin üzerine bu yapının düşmesini ve bir takım polis araçlarının veya bütün polis araçlarının patlamasını sağlayabilirsiniz. Bu üçgen şeklinde verilen noktalar benzin istasyonu, inşaatlar veya reklam panoları olabiliyor. Polislerden tam kurtuldum derken sevinmeyin ve bir an önce polislerin sizi göremeyeceği sokak aralarına veya küçük bölgelere saklanın. Eğer saklanmaz ve yol üzerinde devam ederseniz bir daha görünüp yakalanabilirsiniz. Aynı zamanda haritanda polislerin nerede olduğunu görmek mümkün.

Need For Speed Most Wanted
Need For Speed Most Wanted

Seviyeli bir yapıya sahip olan polisler eğer sizi yakalayamassa sinirlenip sizin seviyenizi yükseltiyor ve sizi yakalamak isteyen daha çok polis oluyor. Örneğin ilk başlarda iki veya üç araba sizi kovalerken eğer bu seviyeyi yükseltmeyi başarırsanız yol ortasına konulmuş ve sizin hızınızı yavaşlatmaya yarayan barikatlar, çiviler ve malzemler bulunuyor. Bunlarda yetmedi mi ? Hemen peşinize 4×4’ler veya helikopter takılıyor.
Seviyeniz sol alt kısımda X’lerle gösterilmektedir. Harita belli noktalarda mavi olarak işaretlenmiş yerlere saklanabilir ve polislerin işini zorlaştırabilirsiniz.
Araçlarınızı istediğiniz gibi modifiye edebileceğinizden bahsetmiştik. Bu modifiye işlemleri harita üzerinde sarı noktalardan yapabilirsiniz. Bu özelliğin oldukça iyi olduğunu eski oyunları oynayanlar daha iyi anlayacaktır. Çünkü eski oyunlarda her bir özelliği yapmak için garajdan garaja gidirek zaman kaybediliyordu. EA Games’in oyundaki bir çok şeyi upgrade yaptığını söylemiştik. İşte bunlardan biride araba parçaları ve aksesuarları. Oldukça güzelleşmiş olan bu araçlar ve aksesuarlar arabalarınıza artık daha iyi yakışacak.

Need For Speed Most Wanted
Need For Speed Most Wanted

Normal hayatta zevk için araba almak isteyenler varsa hiç aranmasın veya uğraşmasın. Çünkü bir kaç direksiyon seti veya oyun kolu ile kendinizi araç kullanıyor gibi hissedebilirsiniz. Arabanızın kontrolü o kadar iyi ayarlanmış ki yön tuşları ile aracınızı kontrol ederken sağ veya sol yapmak istediğinizde araç ne çok sağ veya sol yapıyor ne de az. Tam orta bir seviye ayarlanmış. Verilen ses efektleri ile ciddi bir kalite yaşayabilirsiniz. Gaza bastığınız anda çıkan ses sizi alıp götürüyor. Most Wanted sadece PC için değil XBOX 360 gibi makineler içinde bulunuyor. İsteyen XBOX 360 veya diğer oyun makineleri ile oyanayarak Most Wanted zevkini kat ve kat daha fazla yaşayabilir.

Need For Speed Most Wanted
Need For Speed Most Wanted

Aracınızı modifiye ederken 360 derece aracınızı görebilirsiniz ve her noktasının kafasına uyup uymadığını görebilirsiniz.
Nitronuzu kullanırken oluşan efekti anlatmak yerine yaşamanızı tavsiye ederiz. Slow Motion olayı ile görüntüyü yavaşlatabilir ve anı an ve an yaşayabilirsiniz.
Oyun vasat niteliğindeki makinelerde bilene tam takır çalışıyor. Oyunun eksiklerinden bahsetmek ayıp olabilir. Çünkü yok denecek kadar az. Bu eksikliklerde sık sık karşımıza çıkan bir şey değil zaten. Seslere denecek laf yok. Ses efektlerine kusur bulabilecek varsa çok ama çok uğraşmalı. Klavyenizde hafif bir gaza basma dahi çok hassas bir oyun yapıldığını gösteriyor.
Yıllardır oynanan ve oynanacak olan bir efsane niteliğindeki Most Wanted anlatılmaz yaşanır diyerek bu kadar güzel özelliğin anlatımına son verebiliriz.

Need For Speed Most Wanted Oyun Videoları

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir