Google’ın Yeni Harikası Ingress

INGRESS OYUN İNCELEMESİ

Ingress Nedir?
Google’ın harikalarından birisidir Ingress. Duyurulduğu zamandan itibaren ilgi çeken bir yapım. Sosyal ve eğlenceli bir oyun. Google ile Niantic Labs’in beraber oluşturdukları şu anlık androidler için hazırlanmış olsada ilerideki bir çok sistem içinde çıkabileceğinin varsayıldığı gerçekçilik oyunu. Alternate Reality Multiplayer Video Game denilebilecek oyun “Kapalı Beta” ile sunulmuştu. Davet üzerine oynama imkanı sağlayabileceğiniz oyunda davetiyeyi oyunu oynayan kullanıcılardan almalısınız. Yakın zamanda oyunun halka açılacağı duyrulsada oyunun resmi sitesinde halen davetiye sistemi mevcut.

Ingress

Bundan önceki tüm benzer oyunların kurgusu hep sanal ortam olduğu açık bir gerçek. Fakat bu oyunda karakteriniz değil siz hareket edeceksiniz. Telefonunuzu elinize alıp bir nevi dışarıdaki hayatı oyuna çevireceksiniz. İlk başlarda biraz tuhaf bir oyun gibi gelsede oyuna başladığınız zaman fikirleriniz değişebilir.
Dağlar, tepeler, yollar ve parklar her yerde geçiyor oyun. Bisikletinize veya aracınıza binip saatlerce dolaşabilir ve oyunu oynayabilirsiniz. Eğer etrafınıza dikkatli bir şekilde bakarsanız bu oyunu oynayan bir çok kişiye rastlayabilirsiniz.

Oyunun Konusu Nedir ?
Bilim adamları CERN’deki araştırmalarını gerçekleştirirken Egzotik Madde(XM) bulurlar. Bu maddenin parçalarının dünyadaki bazı kapılardan(Portal) dağıldığını ve maddenin zihinleri kontrol edebildiğini söylemektedirler. Bilim adamların bu görüşlerine ters bir açıklama yapan iki görüş çıkar. Aydınlanmışlar(Enlightened) olarak bilinen taraf XM’in dünyaya dağılmasının ve insanlarda kullanılmasını savunurken, Direnişçiler(Resistance) ise XM’in insanlara zarar vereceğini açıklarken Aydınlanmışlar’a engel olmaya çalışmaktadır. Oyunda sizden bu gruplardan birini seçmeniz istenmektedir.

Tasarım konusuna biraz değinecek olursak oyun siyah ve neon renginde tasarlanmış. Şimdiye kadar üretilmiş oyunların dışında bir oyun olduğu bilinirken tasarım açısındanda aynı şey söylenebilir.

Oyunun temel gereksinimlerinden biriside GPS desteğidir. Oyunda yerinizi bulanabilmek için ve oyunu oynayabilmeniz için GPS şart denilebilir. 2. bir temel gereksinim ise internet bağlantısıdır. Wifi veya Mobil Data bağlantısı ile bu işide halledebilirsiniz. Oyunda yerinizin tespiti ardından bir çemberin içerisinde bulunuyorsunuz. Scanner denilen bir çember ile de XM’leri, portalları ve itemleri görebilirsiniz.

Oyunda OPS menüsü bulunmaktadır. Bu menü içerisinde yer alan menülerin görevleri ise;
Item: Eşyaların yer aldığı menü.
Intel: Genel mücadeleleri takip edebilirsiniz.
Mission: Görevler listelenir.
Recruit: Davetiye sistemi.
Device: Oyun ile ilgili ayalar.
Bu menülere ek olarak “COMM” menüsüde oyunda yer almaktadır. Bu menü ile de oyundaki diğer kullanıcılar ile konuşabilirsiniz.

Görevler Hakkında
Görevlerinizi yerine getirmeye başlamadan önce görevle ilgili bir takım bilgiler size verilecektir. Bu bilgileri inceleyerek görevinizi anlayabilir ve yerine getirebilirsiniz.

  • Oyunda birinci göreviniz ise ADA ile iletişim kurmak.
  • İkinci görevinizi XM toplamak. Oyunda görevlerinizi nasıl yapacağınız hakkında bildirimler geleceğinden bahsetmiştik. Bu görevde de bildirim gelerek size nasıl XM toplayacağınız v.s. anlatmaktadır.
  • Üçüncü göreviniz ise portal hacklemek olacaktır.
  • Dördüncü görev XMP patlatmak.
  • Beşinci görev resonator deploy etmek.
  • Altıncı görevde portallardan bahsetmektedir. Enerjisi azalan portallara enerji yükleme gibi.
  • Yedinci görev portallara linkleme işlemi yapmak.
  • Son ve sekizinci görev olan field kurmak işinde de gerekli olan işlemleri size oyun bahsediyor ve görevlerin sonunda oyun ile sizi baş başa bırakıyor.

Oyun geçen bazı terimlerin anlamı
XM: Egzotik Madde anlamına gelmektedir. Beyaz noktalar ile gösterilmektedir.
AP: Action Point anlamına gelmektedir. Oyun içerisinde yaptığınız işlerden aldığınız puandır.
HACK: Portalda item düşürmek için kullanılan işlemdir. Eğer rakibinizin portalını hacklerseniz 100 AP elde edersinizi.
Deploy: Kalkan dikmeye “Deploy etmek” olarak adlandırılır.
Fire: Rakibinizin portalına ait olan resonatorların yanında, XMP Burster kullanmaya “Fire” denir.
Link: Portalın başındayken o portalı, keyi olan başka bir portal ile birleştirme işlemidir.
Field: Linkleme işlemini üç portal olarak yapmanız halinde oluşan sonuçtur.

Resonator: Portalların en önemli itemlarıdır. Portal hackleyerek veya PassCode ile elde edilirler. Portalı sizin ve grubunuzun kontrolü altına almasını sağlar.
XMP Burster: Saldırı amacıyla kullanılabilecek itemdır. Amacı ise portalların etrafındaki resonator,link ve fieldları yıkmaktır. Portal hackleyerek veya PassCode ile elde edilir.
Portal Shield: Portal Shield bir portal modudur ve kalkandır.
Force Amplifier: Portal Shield ve Turret ile beraber birleştiğinde güçlü savunma oluşturur.
Link Amplifier: Portalın Link mesafesini arttırır.
Multi-Hack: 3 çeşidi bulunmaktadır ve portalın Burnout olmadan önce hacklenme sayısını artırır.
Heat Sink: İki hack arasındaki süreyi indirir ve 3 çeşidi bulunmaktadır.
Turret: Portalın saldırı sıklığını ve verdiği damagei arttırmaya yarar.
Portal Key: Önemli bir item olan Portal Key, Link ve Field oluşturmak için portal keylere ihtiyaç duyulur. Sadece hack ile elde edilir.
Media Items: Oyundaki medyaların(video, yazı ve ses gibi) yer aldığı kısımdır. Perşembe günleri yeniler eklenir.
Power Cubes: XM takviyesi yapılabilecek itemlerdır. Portal hacklerek veya PassCode ile düşerler.
Jarvis Virus: Portalı XMP kullanmadan elde etmeyi sağlar. Enlightened birisi resistance grubunun portalı önünde bunu kullanırsa, portal enlightened grubuna geçer. AP kazanımı yoktur. AP kazanılmaz.
ADA Refactor: Portalı XMP patlatmadan elde etmeyi sağlar. Resistance birisi enlightened grubunun portalı önünde bunu kullanırsa, portal resistance grubuna geçer. AP kazanılmaz.

Oyun ile neler değişecek

Kilolu olan oyun severler zayıflayacak :), oyuncular sosyal durum çerisinde olacak ve bilgisayar tutkunları bilgisayar başından kalkma fırsatı elde edecek. Tabi bunların hepsi akılda oyunun komik sonuçları olarak kalsada oyun fenomen bir oyuna olacağa benziyor. Şimdiden büyük bir yankı yaratan oyun için ilerleyen zamanlarda herkes bir Ingress oyuncusu olacak gibi gözüküyor.

 

Ingress Oyun Videosu

Ingress Oyuncularının Paylaştığı Videolar


Ingress Oyun Görselleri

Ingress oyununu indirmek isterseniz: INGRESS OYUNU İNDİR

 Oyunun resmi internet adresi: INGRESS | Oyunun resmi blog adresi: INGRESS BLOG

Sosyal Ağlar : Ingress Facebook | Ingress Twitter | Ingress Google+

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir