Gta 5 Ön İncelemesi

Yükseklerde uçun !
Yükseklerde uçun !

Gta 5’in çıkacağına dair söylentiler herkesin hatta oyun severlerin dahada çok ağzında dolanırken küçük bir belirti olan “Gta seslendirmenlerinin cv’lerinde gta 5 yazması” ile söylentiler güçlenmeye başladı.
Fakat bu yazı kısa bir süre geçmeden kaldırıldı ve tüm gözler Gta’nın yapımcısı olan Rockstar’a yöneldi. Rockstar bu söylentileri yalanlamak istese de zamanla olaylar büyüdü.
2 kasım’da oyunun tanıtım videosunun yayınlanması ile birlikte oyuna olan ilgide artmaya başladı. Videonun çıkmasının ardından herkesin hayal dünyası tam donanım çalışmaya başlarken ortalığa bir çok söylentiler atıldı fakat Rockstar sessizliğini korudu.

Bir çok hayvan oyun içerisinde size eşlik ediyor.
Bir çok hayvan oyun içerisinde size eşlik ediyor.

Herkesin bir ilgisinin bulunduğu oyun Los Santos’ta geçiyor ve bir çocuğumuzun hatırlayacağı gibi Los Santos San Andreas’ın çeteler diyarı. Rockstar’ın Gta 5 için yaptığı açıklamaya göre oyun, Red Dead Redemption oyunundan 3.5 kat daha büyük olacak. Oyunda her şeyin gerçekçi düşünüldüğü kesin bir şeyken hiç bir detayın atlanmadığını ilk bakışta anlamak mümkün Normal olarak oyunda arabanız ile kısa bir gezinti dahi yapsanız bu gezinti 2-3 dakikada bitecek gibi görünmüyor. Gta 5 aynı zamanda oldukça büyük ve bir o kadarda görkemli bir oyun olarak ismini her yere yazdırıyor.
Oyunda köpek balığı ve köpeklerin olacağı yayınlanan ekran görüntülerinde görünürken bir çok oyun severin merak ettiği ise daha bir çok hayvanın oyunda olup olmaması.
Oyunda her şeyin daha fazlası bizleri bekliyor olacak. Yapımcı bir karakterin oyunculara yetmeyeceğini düşünmüş olmalı ki tam tamına 3 karakter yaratmış ve bu karakterleri istediğiniz zaman istediğiniz gibi kontrol edebilme özelliği vermiş.

Yüksek grafik kalitesi.
Yüksek grafik kalitesi.

Canınız isterse istediğiniz zaman başka bir karaktere geçebilirsiniz. Bu karakterler Micchael, Franklin ve Trevor. Her bir karakterin özelliğinin farklı olduğunu hatırlatarak karakterleri biraz yakından tanıyalım. Michael ailesi olan ve eski hızlı hayatına özlem duyan birisi. Aynı zamanda karakterin 2 tanede çocuğu var. Bu çocuklar oyunda da çocukların olabileceği anlamına gelirken bu oyuncular için güzel bir süpriz olabilir.
Michael’in tek derdi ise parasının az olması. Karakter bu azlığı kolay yoldan telafi etmenin tek yolunun soygun olduğunu düşünüyor. Trevor ise emekli olmuş bir pilot ve saçları dağınık kişide bu. Karavandan yaşayan karakterin bir diğer özelliği ise hap bağımlısı olması. Franklin ise eski bir oto tamircisi ve tam bir zengin.

Bir çok yeni özellik sizi bekliyor
Bir çok yeni özellik sizi bekliyor

Oyunun tanıtım videolarında bu karakteri araç kullanırken görebilirsiniz. Bu durum ise oyuncuların oyunda araba kullanmak için Trevor seçeceği anlamına gelebilir. Karakterin bir diğer özelliğini ise iyi bir keskin nişancı olması.
Oyunda istediğiniz zaman karakter değişimi yapabileceğinizi söylemiştik. Bu sayede oyunda bir karakter ile tüm oyunu oynamak yerine istediğiniz görevi istediğiniz kişiyle yapabilirsiniz. İstediğini seç ! diyen Rockstar oldukça avantajlı bir seçim hakkı tanıyor oyuncularına. Çünkü her karakterin kendine göre bir üstünlüğü var.
Siz seçtiğiniz karakteri oynarken diğer karakterlerde boş durmak yerine onlarda bir şeyler yapıyor olacak. Güzel bir örnek ise Helikopterli banka soygunundan geliyor. Helikopterli görevde kimse boş durmuyor. Trevor pilotluk görevini yaparken, Michael bankayı soyuyor ve Franklin ise sniper kullanıyor. “Seç ve oyna” kelimesi bu oyun için doğru bir söz olmalı.

Oyunda köpekbalıkları dahi bulunuyor.
Oyunda köpekbalıkları dahi bulunuyor.

Daha önceden de bahsedildiği gibi oyunun her noktasını doyasıya yaşayacaksınız. Önceden silahlı bir çatışma içerisindeyken herkesin kaçışmaya çalıştığını Gta severler bilir. Bu oyunda ise kaçışmaktan daha çok bazı kişiler fotoğraf çekebilecek, bazı kişiler ise en yakın sığınma noktasına kaçabilecek ve bazılarının da polisleri arayabileceği söyleniyor. Bir çok değişik silahın bulunduğu oyunda silahlara upgrade(yükseltme) yaparak artık tek bir silah taşıma ihtiyacı duyabilirsiniz.
Görev dışı etkinlikler ise oyunda bolca olacak. Rockstar’ın eski oyunları ile bu oyun arasındaki fark oldukça fazla gibi gözüküyor. San Andreas oyunundan hatırlanacağı gibi oyunda denize dalınıyordu. Aynı özellik bu oyunda da olacak ve bu sefer değişiklik yaparak teknik malzemelerle denize dalabileceksiniz. Oyunda yeryüzünün yanı sıra deniz altında da bir çok güzellik bulunuyor. Denizaltında görevlerin yapılabilmesi ise Gta 5’in sayısız nimetlerinden sadece birisi.

Gta 5 Oyun Resimleri

Oyunda köpek balıklarından bahsetmiştik. İşte köpek balıklarından bir noktada korkmanız gerekli. Karada olduğu gibi denizde de her zaman kendinizi kollamalısınız. Çünkü her an köpek balıklarının saldırısına maruz olabilirsiniz.
Bu kadar güzel bir oyunun oynanışından bahsetmişken oyunun performansından da bahsetmemek olmaz. Yine oyunun harika olduğu gibi grafikleri, sesleri de bir harika. Üstün grafik ve ses kalitesi ile kendinizi oyunda hissedebilirsiniz.

Evler, binalar satın alırken size çalışan şirketler dahi kurabileceği söyleniyor. Söylenenler arasında bazı şeyleri almak için ilk öncelikle almak istediğiniz şeyin gerektirdiklerine sahip olmalısınız. Örneğin helikopter almak istiyorsak ilk öncelikle helikopter pisti almamız gerektiği de belirtiliyor.
Rockstar’ın yapımcısı olduğu Grand Theft Auto V için oyunun sadece Playstation 3 ve Xbox 360 için çıkacağı bilinirken bilgisayar sürümünün ise çıkıp çıkmayacağı merak konusu. Fakat daha ortalıkta açıklama yokken bilgisayar için internet üzerinde sistem gereksinimleri dolaşmaya başladı.
Bütün bu güzel özelliklerin oyun severleri heyecanlandırdığını ümit ederek 17 Eylül’ü beklemelerini tavsiye ediyoruz. Eğer 17 Eylül’den önce ön sipariş yapmak isterseniz bunun için tarih 5 Kasım olarak gözüküyor. Aynı zamanda bu ayda bir çok yeni detayların açıklanması da bekleniyor.

Gta 5 Oyun Videoları
Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir